Herpes Zoster Hastalığı

Herpes Zoster hastalığı, suçiçeği hastalığına neden olan virüsün yıllar sonra çeşitli nedenlerle aktif olarak oluşturduğu bir rahatsızlıktır.

Birçoğumuzun küçükken geçirmiş olduğu suçiçeği rahatsızlığı tedavi edilmiş olsa da, buna neden olan virüs yok edilemeyerek vücutta pasif hale gelmektedir. Yıllar sonra bağışıklık sisteminin zayıflaması ve farklı nedenlerden dolayı aktif olan bu virüs, zona hastalığı olarak da bilinen Herpes Zoster hastalığının görülmesine neden olmaktadır.

Herpes Zoster Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi zona olarak da bilinen bu hastalık, aynı zamanda halk arasında gece yanığı olarak da yaygın bir şekilde tanınmaktadır.

Özellikle 50 yaş üzeri bireylerde görülen zona, farklı yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Varicella zoster adlı virüs nedeniyle ortaya çıkan ve uç sinir hücrelerinde etkili olarak cilt yüzeyinde kabarcık, kaşıntı, ağrı ve döküntü gibi belirtilerle ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Tedavisi yapılmadığı takdirde, farklı komplikasyonlara neden olmaktadır.

Herpes Zoster Nedenleri Nelerdir?

En önemli nedenlerinden birisi, çocukken suçiçeği hastalığı geçirmektir. Çünkü zonanın görülmesine, suçiçeği virüsü etki etmektedir. Ancak bu tek başına bir nedenden ziyade, gece yanığı hastalığı için bir risk faktörüdür diyebiliriz.

 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması, zona nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Kişinin yaşının ilerlemesi bir neden ve aynı zamanda risk faktörüdür.
 • Kronik sağlık sorunları ve romatizmal hastalıklarda, zona nedenleri arasında bulunmaktadır.
 • Dengesiz ve sağlıksız beslenmenin de, gece yanığına etki ettiği bilinmektedir.
 • Kullanılan bazı ilaçların etkilerinin olduğu da, araştırmalar sonucunda görülmüştür.
 • AIDS ve Zatürree gibi önemli enfeksiyonlarda, Herpes Zoster nedenleri arasında gösterilmektedir.

Bu ve bunlar dışındaki bazı ufak nedenler, suçiçeği virüsünün aktif halesine gelmesini sağlayarak, zona görülmesine sebep olmaktadır.

Herpes Zoster
Herpes Zoster

Önemli Gece Yanığı Belirtileri Nelerdir?

Zona için birtakım belirtilerin görüldüğü bilinmektedir. Bu belirtilerin tamamı, hastalığın oluşumunu tamamlaması anlamına gelmektedir ve hastalığın oluşmasıyla birlikte belirtilerin tamamı görülmektedir.

Zona belirtilerinin en önemlisi, döküntüler oluşmadan birkaç gün önce yanma, ağrı ve kaşıntı görülmesidir. Ancak çoğu durumda bu belirtileri gören kişi, ciddi bir rahatsızlık olduğunu anlayamamaktadır. Ağrısının şiddeti arttığında doktora gidilmekte olsa da, ağrı hafif bir şekilde seyrediyorsa basite alınmaktadır.

Gece yanığında en fazla şikayet edilen belirti, ortaya çıkan ağrının ilaçlarla azalmayacak ve kişiyi uyutmayacak düzeyde olmasıdır. Belirtilerin görüldüğü sıralama, değişik olabilir. Bazen ağrı ile başlayan belirtiler, bazen de ciltte döküntü ve kaşınma olarak da başlayabilir.

Herpes Zoster Bulaşıcı Mıdır?

Zona hastalığı, bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak başka birisinin zona yaralarına dokunması nedeniyle, dokunan kişiye zona yerine suçiçeği olarak bulaşmaktadır. Burada da dokunan kişinin daha önceden suçiçeği geçirmemiş olması gerekmektedir. Yani daha önce suçiçeği geçirmiş birisinin yaralara dokunsa bile, suçiçeği olmadığı da bilinmektedir.

Ayrıca kişi suçiçeği geçirmemiş olmasına rağmen suçiçeği aşısı yaptırmış ise, bu kişi içinde zona bulaşıcı bir hastalık niteliği taşımamaktadır.

Herpes Zoster Tedavisi

Rahatsızlığın tedavisinde uygulanan en önemli yöntem, ağız yoluyla alınan antiviral ilaçlardır. Hastalığın tedavisi sürecinde vücut direncini artırıcı besinler ve özellikle B vitamini, kesin tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Herpes Zoster tedavisi için, birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler, kişinin ve hastalığın genel yapısına göre değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki yöntemler, hastalığın tedavisinde kullanılan başlıca yöntemlerdir.

 • Antikonvülzan tipi ilaçlar
 • Antideprasan ilaçlar
 • Ağrı kesici ilaçlar
 • TENS
 • Ağrı görülen bölgeye soğuk kompres uygulamaları
 • Akapuntur

Gibi uygulamalar, hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılan uygulamalar olarak bilinmektedir.

Paylaş!

Yorum Yap