Çocuklarda zona hastalığı ve tedavisi
Çocuklarda zona hastalığı ve tedavisi

Çocuklarda Zona Hastalığı ve Tedavisi

Posted on

Suçiçeği hastalığına sebep olan virüs sebebiyle meydana gelen sinir iltihabı olan zona, halk arasında gece yanığı olarak da bilinmektedir. Çocuklarda zona hastalığı, yetişkin kimselere göre çok daha az görülmektedir. Bunun en önemli nedeni, çocukların muhtemelen henüz suçiçeği rahatsızlığı geçirmemiş olmalarından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca çocuklarda zona hastalığının daha az görülmesinin diğer nedenleri de, çocukların yaşları itibariyle yetişkinler kadar fazla strese maruz kalmamaları da gösterilebilir. Yazımızın devamında, çocuklarda zona hastalığı ve tedavisi hakkında detaylar yer almaktadır.

Çocuklarda Zona Hastalığının Belirtileri

  • Deride döküntülerin meydana gelmesi, en bilindik zona belirtileri arasındadır.
  • Aynı bölgenin sürekli kaşınmaya ihtiyaç duyulması ve kaşınan bölgede görülen sıra dışı kızarıklık, bir zona belirtisi olabilmektedir.
  • Kızarıklık görülen bölgede, şiddetli ataklar şeklinde ağrıların hissedilmesi de zona için ayrı bir belirtidir.
  • Yine bahsi geçen bölgede, derinin kabarcıklar şeklini alması ve içinin su toplaması önemli bir zona belirtisidir.
Çocuklarda zona hastalığı
Çocuklarda zona hastalığı

Çocuklarda Zona Tedavisi

Çocuklarda zona tedavisi, yetişkinlerde kullanılan tedavi yöntemlerinin uygulanmasıyla yapılmaktadır. Tedavinin en etkili kısmı, ağız yoluyla alınan antivirallerdir. Tedavi aşamasında B vitamini alımı, oldukça etkilidir. Alınacak B vitamini takviyeleri, hastalığın tedavisinden sonra görülebilecek ağrıların azaltılması için son derece önemlidir.

Hastalığın neticesinde ortaya çıkacak postherpetik nevralji ağrısını önlemek için, farklı tedavi şekilleri uygulanabilmektedir. Ancak uygulanacak tedavi yöntemlerinin hepsi tüm hastalarda aynı sonucu vermediği için, kişiye özel ağrı kesici tedaviler daha olumlu sonuçlar vermektedir.

Bu nedenle çocuklarda zona tedavisi için uygulanan ve yetişkinlerde de uygulanmakta olan tedavi yöntemleri, şu şekildedir;

  • Soğuk kompres uygulaması
  • Akupunktur
  • Ağrı görülen bölgeye özel sinir blok tedavisi
  • Yüzeysel uyuşturma etkisine sahip bir takım kremler
  • Antikonvülzanlar, antideprasan ve ağrı kesici ilaçlar

Maalesef ki çocukların yetişkinlere nazaran daha az dayanıklı olmaları, ufak ağrılar görülmesi durumunda da rahatsız edici olabilmektedir. Bazı durumlarda yukarıda sayılan tüm tedavi yöntemlerine rağmen, hissedilen zona ağrısı aylarca sürebilmektedir. İlaçların disiplin içinde kullanılması, tedavide önemli bir yere sahiptir.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir