Evde Zona Hastalığı Bakımı Nasıl Yapılır
Evde Zona Hastalığı Bakımı Nasıl Yapılır

Evde Zona Hastalığı Bakımı

Posted on

Zona hastalığının tedavisinde doktora görünmeniz ve gerekli tedavi süreçlerinden geçmeniz oldukça önemlidir. Doktor yardımı almadan yalnızca evde tedavi olmanız mümkün değildir. Hastanede geçireceğiniz tedavi sürecinin ardından evde zona hastalığı bakımı görmeniz en doğrusudur.

Evde Zona Hastalığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Zona Hastalığı Bakımı
Evde Zona Hastalığı Bakımı

Doktorunuz hastalığın sürecini tespit ederek gerekli ilaçları yazacaktır. Bu işlemlerin ardından evde kendi başınıza yapacağınız bakım ile hastalığın iyileşme sürecini hızlandırarak zona ağrılarını da hafifletebilirsiniz. Evde bakım süresince herhangi bir anormal durumla karşılaştığınızda; örneğin ağrılarınız çok arttıysa ya da kabarcıklar çoğalmaya devam ediyorsa yeniden doktora görünmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Zona hastalığının iyileşmesi için evde yapabileceklerinize gelecek olursak, bunları da 7 başlık altında toplayalım.

1-) Sıvı tüketin.

Cildiniz kuru olduğunda zona hastalığı sonucunda oluşan kızarıklar daha fazla acı verecek ve kaşınacaktır. Bunu önlemenin en kolay yolu bol bol sıvı tüketmektir. Tüketeceğiniz sıvılar cildinizin kurumasını engelleyerek, ağrıları ve kaşıntıyı azaltır.

2-) Cildi Rahatlatacak Bakım Ürünleri Kullanın.

Sıvı tüketimi gibi cildinizi rahatlatacak diğer bir yöntemde bakım ürünleri kullanmaktır. Bu ürünleri doktor kontrolünde kullanmanız, yan etkilerinden uzak durmanızı da sağlar.

3-) Dinlenin.

Zonanın en büyük nedenlerinden olan yorgunluğun giderilmesi için bol bol dinlenmeniz gerekir. Dinlenerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hastalığın iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.

4-) Ağrı Kesiciler Kullanın.

Doktorunuzun yazdığı ağrı kesiciler devamlı etkili olmayabilir. Örneğin günde 2 defa aldığınız bir ağrı kesicinin etkisi daha erken bitiyor olabilir. Aynı ağrı kesiciyi erken almanız da tehlikeli olacağından, reçetesiz ağrı kesicilere yönelebilirsiniz. Aspirin, parasetamol ve ibuprofen kullanabileceğiniz ağrı kesicilerden birkaçıdır. Kullandığınız ekstra ağrı kesiciler hakkında doktorunuza bilgi vermeyi de unutmayınız.

5-) Hijyene Dikkat Edin.

Enfeksiyon olasılığını azaltmak için günlük banyo yapabilirsiniz.

6-) Soğuk Kompres Uygulayarak Ağrılarınızı Azaltın.

Soğuk kompres uygulayarak ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Soğuk suda ıslatılmış bez ya da soğuk kompres için üretilmiş ürünleri kullanabilirsiniz.

7-) Tırnaklarınızı Kesin.

Tırnaklarınızı keserek olası enfeksiyonlara karşı önlem alabilirsiniz. Yaraların bulunduğu bölgeleri kaşımamanız da oldukça önemlidir.

Zona Hastalığına İyi Gelen Besinler

Evde zona hastalığı bakımı yaparken, bazı besinlerden yararlanmak da hastalık sürecini daha kolay atlatmanızı sağlar. Zonaya iyi gelen besinleri kısaca sıralayarak, beslenmenizde yer vermeniz gereken gıdaları da göstermiş olalım.

  • Sarımsak
  • Bal
  • Melisa
  • Meyan Kökü
  • Aloe Vera
  • Elma Sirkesi
  • Yulaf Ezmesi
  • Hindistancevizi yağı
  • Deniz Tuzu

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir