Gece Yanığı Nasıl Geçer
Gece Yanığı Nasıl Geçer

Gece Yanığı Nasıl Geçer?

Posted on

Zona hastalığı olarak da bilinen gece yanığı, su çiçeği virüsünün neden olduğu bir hastalık olup, yazımızın devamında gece yanığı nasıl geçer sorusunun yanı sıra, gece yanığı belirtileri nelerdir sorusunun da cevapları yer almaktadır.

Su çiçeği hastalığı tedavi edildiğinde vücutta pasif hale gelen virüs, sonraki yıllarda farklı nedenlerle aktif olarak, gece yanığı hastalığına sebep olmaktadır. Gece yanığı hastalığı enfeksiyonlar sonucu oluşarak, ciltte küçük su dolu kabarcıklar şeklinde kaşıntılı ve ağrılı bir şekilde kendini hissettirir. Çocukluğunda su çiçeği hastalığı geçiren kişilerde gece yanığı görülme olasılığı, %30 oranındadır.

Gece yanığı belirtileri nelerdir?

Gece Yanığı
Gece Yanığı

Aşağıda gece yanığı belirtileri yer almakta olup, bu belirtilerden birden fazlasının görülmesi durumunda, gece yanığı hastalığı için şüphe duyulmalıdır.

 • Vücudum özellikle üst bölgesinde, uzun süreli kaşınma hissinin artması, gece yanığı belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Yine ciltte kızarıklık görülmesi de, hastalığın bir belirtisi olabilir.
 • Cilt yüzeyinde küçük şeffaf su dolu kabarcıkların görülmesi de, en önemli gece yanığı belirtileri arasındadır.
 • Kızarıklık ve kaşınma dan sonra döküntü görülmesi de önemli bir belirtidir.

Gece yanığı nedenleri

 • Depresyon
 • Travma
 • Zamanla geçici ya da kalıcı ruhsal rahatsızlıklar, gece yanığı nedenleri arasında yer alır.
 • Bağışıklık sisteminde görülen zayıflık nedeniyle, vücutta farklı enfeksiyonların ortaya çıkması da, hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Bağışıklık sistemindeki zayıflık, vücutta pasif halde bulunan su çiçeği virüsünü aktif hale getirerek, gece yanığı hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Uzun zaman kortizon kullanımı.
 • Radyoterapi ve kemoterapi tedavileri.

Gece yanığı nasıl geçer?

Gece yanığı nasıl geçer? Sorusuna tıbbi yöntemlerin yanı sıra, alternatif tıp yöntemlerinden de bahsederek cevap verelim.

Gece yanığı bitkisel tedavi yöntemleri

Semizotu kürü: Gece yanığı için bitkisel tedavi yöntemleri arasında oldukça faydalı olan semiz otu kürü için, 100 gram süzme yoğurt ve 200 gram taze semizotu kullanılmaktadır. Semizotu ile süzme yoğurdu iyice karıştırarak, her sabah ve akşam aç karnına yiyerek, gece yanığının etkilerini azaltabilirsiniz.

Karabaş otu çayı: Yine karabaş otu çayı da, gece yanığı için bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bir su bardağı ile 6 gram karabaş otunun, çay şeklinde demleyin. Hazırladığınız çayı aç karnına içtiğinizde, gece yanığı hastalığına iyi geldiğini görebilirsiniz. Zona hastalığı için bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alan karabaş otu çayı, günlük bir ya da iki fincan tüketilmelidir.

Yulaf ezmesi: Bir çay bardağı su ve 3 yemek kaşığı yulaf ezmesini bir kabın içerisinde, iyice karıştırarak hamur haline getirildikten sonra elde ettiğiniz bu hamuru, zona hastalığının görüldüğü bölgeye sürerek kurumasını bekleyin. Hamur kuruduktan sonra, cildinizi ılık su ile temizleyin. Haftada iki kez tekrarlanacağını bu işlem sonrasında, özellikle zona ağrısı üzerinde oldukça etkili olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Sarımsak: Zona hastalığı için en faydalı çözümlerden birisi olarak bilinen sarımsak, antiviral özelliği sayesinde hem hastalığın daha çabuk iyileşmesine, hem de tedavi sürecinde görülen şiddetli ağrıların hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Birkaç diş sarımsağı ezerek, birkaç damla Balla iyice karıştırınız daha sonra elde ettiğiniz karışımı hastalığın görüldüğü bölgeye sürerek, 5 dakika bekleyin ve temizlenin. Bu karışımı uzun süre ciltte tutmak, sarımsağın keskin etkisiyle cildi tahriş edebilmektedir. Bu nedenle karışımı cildinizde, beş dakikadan fazla tutmamaya özen gösterin.

Melisa çayı: Kaynattığınız 2 su bardağı su ile, 10 gram melisa otu demlenerek hazırlanan bir çaydır. Oldukça antiviral özelliği bulunan melisa çayı, düzenli bir şekilde tüketildiğinde zona hastalığına iyi gelmektedir.

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı da gece yanığı nasıl geçer? Sorusuna verebileceğimiz, etkili bitkisel tedavi yöntemlerinden birisidir. Kullanımı, yağın zona görülen bölgeye sürülmesi kadar kolaydır. Hindistan cevizi yağını, bölgeye sürdükten sonra 10 dakika bekleyiniz. Süre sonunda cildinizi temizleyerek, işlemi tamamlayınız. Hindistan cevizi yağı uygulamasını, günde en az iki sefer düzenli bir şekilde uyguladığınızda, birkaç gün içerisinde gece yanığı ağrılarının hafiflediğini ve kaşıntıların azaldığını görebilirsiniz.

Antibiyotik tedavisi: Gece yanığı nasıl geçer? Sorusuna bitkisel çözüm önerileri dışında,  modern tıbbın tedavi yöntemleri de faydalı olmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden birisi de, antibiyotik tedavisidir. Doktorunuzun yazacağı antibiyotik ilaçları, kullanım şekillerine göre kullanılarak, zona ağrıları üzerinde önemli ölçüde etkili olduklarını görebilirsiniz.

Kremler: Yine doktor tavsiyesiyle alıp kullanabileceğiniz kremler sayesinde, zona hastalığının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir