Gece Yanığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir
Gece Yanığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Gece Yanığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Posted on

Zona hastalığı halk arasında gece yanığı olarak bilinmektedir. Hatta bazı yerlerde kuşak hastalığı olarak da geçmektedir. Özellikle bel çevresinde çok sık çıkması bu şekilde adlandırılmasına neden olmuştur. Halk arasındaki isimlerin bahsetmişken tıp dilinde de herpes zoster olarak adlandırıldığını belirtelim.

Bu yazımızda gece yanığı nedir ve nasıl tedavi edilir konuları üzerinde duracağız.

Gece Yanığı Hastalığı (Zona)

Gece Yanığı Hastalığı
Gece Yanığı Hastalığı (Zona)

Gece yanığı hastalığı geçiriyorsanız ya da bir yakınınız bu hastalıktan mustaripse gece yanığı nedir diye araştırmanız gayet normaldir. Suçiçeğine neden olan varicella zoster virüsü bu hastalığın oluşumunda da etkilidir. Ülkemizde 10 kişiden 8’i mutlaka suçiçeği geçirmektedir. Suçiçeği geçirildikten sonra virüs tamamen ölmez ve pasif hale gelerek beklemeye başlar.

Virüsün tekrar aktif olması için bağışıklık sisteminin çok zayıflaması gerekir. Genellikle stres ve depresyon dönemleri virüsün ortaya çıkması için çok idealdir. Bunlar haricinde kanser vb. hastalıkların tedavi sürecinde bağışıklık sistemi zayıfladığından gece yanığı gibi hastalıklar kendini gösterebilmektedir.

Zona genellikle 30 ve 50 yaş arasında görülür. Diğer yaş gruplarında da görülme ihtimali vardır. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda görüldüğünde çok dikkatli olunmalı ve hastalar gözlem altında tutulmalıdır.

Gece Yanığı Belirtileri

Zona hastalığı ortaya çıkarken birçok belirti göstermektedir. Başlıca gece yanığı belirtileri deride yanma, kaşıntı, dökülme ve batmadır. Bu belirtileri şiddetli ağrılar takip eder. Ardından su dolu baloncuklar görülür. Genellikle 3-4 hafta süren bu hastalık kabarcıkların kan dolması ve kabuk bağlamasıyla iyileşmeye başlar. Bu dönemde birçok gece yanığı ilacı ve kremi kullanılmaktadır.

Gece Yanığının Teşhisi ve Tanısı

Gece yanığının tanısı uzman bir doktorun muayenesi sonrasında konulur. Öncelikle hasta belirtileri ve hastalığın gelişimini anlatır. Ardından kan tetkiki ve su dolu kabarcıklardan örnek alınır. Laboratuvar sonuçları hastalığı kesin olarak teşhis eder.

Hastalığın ilk evresinde tanı konulması ve tedaviye başlanılması çok önemlidir. Gece yanığının ilk evresi genellikle egzema ile karıştırılmaktadır. Bu durum hastalığın tedavisinin gecikmesine neden olur ve yanlış tedavi sürecini başlatır. Hastalıktan emin olmak için Laboratuvar tetkikleri kesinlikle istenmelidir. (1)

Gece Yanığının Tedavisi

Hastalığın tedavisinde antiviral ilaçlar ve deri kremleri kullanılmaktadır. Ayrıca ağrılara karşı etkili ilaçların kullanılası da önemlidir. Tedavi süresince zona bölgesine soğuk pansuman yapılabilir.

Hastalık bölgesi enfeksiyon kaptıysa kortizon tedavisine de başlanır.

Su dolu baloncukların kurutulması için pansuman uygulanır. Kurutucu pansuman tedavisi günde 4 kez uygulandığında ağrıları azaltacağı gibi iyileşme süresi de kısalır.

Gece Yanığı Nasıl Geçer?

Gece yanığı nasıl geçer sorusunun tıbbi ve bitkisel olarak iki cevabı vardır. Ancak tüm tedavilerde doktor tavsiyesi alınması çok önemlidir. Gece yanığı belirtileri görülmeye başlandıktan sonra hemen tedavi de uygulanmalıdır. Gece yanığının tedavisi geç kalırsa hem iyileşme süreci uzayabilir hem de ağrılar artabilir.

Zona hastalığı kullanılan ilaçlar ve kremlerle tedavi edilmektedir. Öncelikle antiviral ilaçlar kullanılarak hastalık kontrol altına alınır. Ardından kaşıntı ve derideki kızarıklara karşı kremler verilir. Ayrıca şiddetli ağrılara dayanabilmek için güçlü ağrı kesiciler alınmalıdır. Ancak herhangi bir ilaç alınırken kesinlikle uzman bir doktora danışmalısınız.

Gece yanığının ilaç tedavisi boyunca besinlerden takviye almak da önemlidir. Özellikle bu dönemde bağışıklık sisteminin güçlenmesi, hastalığın iyileşmesini hızlandırır. B ve C vitaminleri bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kuşburnu, zerdeçal ve bal gibi besinler gece yanığının bitkisel tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır.

Herpes Zoster Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Herpes zoster birçok yönden zorlu bir süreçtir. Hastalıkta ortaya çıkan ağrılar dayanılmaz hale gelebilmekte olup, doktorunuzdan kendinize uygun en iyi ağrı kesiciyi istemelisiniz. Ayrıca hastalık iyileşse bile ağrılar devam edebilmektedir. Kalıcı ağrıların iyileşmesi genellikle 1 yılı bulmaktadır. Hastalık sinir uçlarını geri dönülmez biçimde tahrip ettiyse ağrılar ömür boyu da kalıcı olabilmektedir. Ama korkmanıza gerek yok bu durum çok nadirdir.

Su dolu kabarcıkların enfeksiyon kapmaması için hijyene çok dikkat edilmelidir. Günlük duş almak sizi rahatlatacağı gibi, hijyen açısından da önemlidir.

Gece yanığı çok düşük oranlarda tekrar ortaya çıktığı görülse de tekrarlayan bir hastalık değildir. (2)

Gece Yanığı Bulaşıcı mı?

Gece yanığının kendi formunda bulaştığı görülmemiştir. Yalnızca suçiçeği geçirmeyen kişilere suçiçeği olarak bulaşır. Zona hastalığı olarak bulaşma ihtimali yoktur.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir