iç zona hastalığı nedir
iç zona hastalığı nedir

İç Zona Hastalığı Nedir?

Posted on

İç zona hastalığı nedir? Sorusuna cevap vermeden önce zona hastalığının gelişimi, belirtileri ve hastalık sürecinde yaşananlarla ilgili kısa bir bilgi vermek, daha yararlı olacaktır. Ciltte kaşınma, döküntü, şiddetli ağrılar ve toplu bir şekilde oluşan su kabarcıkları şeklinde görülen zona hastalığı, su çiçeği virüsünün farklı etkenler nedeniyle vücutta tekrar aktif olması sebebi ile görülen bir sinir ucu hastalığıdır.

İç zona hastalığı nedir?

iç zona hastalığı
iç zona hastalığı

İç zona hastalığı nedir? Sorusuna genel bir ifade ile cevap verecek olursak;  iç zona hastalığı, zona hastalığının tedavisinin geç kalındığı ya da hiç tedavi edilmediği durumlarda, iç organları etkileyerek farklı komplikasyonların görünmesine sebep olması durumudur. Yani normalde iç zona hastalığı diye bir hastalık bulunmasa da, normal cilt yüzeyinde görülen zona hastalığının derinin alt tabakasına ve iç organlara etki etmesine, iç zona hastalığı diyebiliriz.

Küçükken su çiçeği rahatsızlığı geçirenler, su çiçeği hastalıkları tedavi edilse dahi virüs tamamen yok olmamakta ve vücutta pasif hale gelmektedir. Yani su çiçeğinin tedavisinden sonra, su çiçeğine sebep olan virüs vücutta uyur vaziyette beklemektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda ortaya enfeksiyonlar çıkmakta ve bu enfeksiyonlar bazı durumlarda, bu virüsü aktif hale getirerek zona hastalığının görülmesine neden olmaktadır. Aşağıda iç zona hastalığı hakkında detaylı bilgiler verip bu bilgiler ışığında da, iç zona hastalığının gelişim sürecini anlatacağız. (1)

İç Zona Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Aşağıda yer alan belirtiler, hastalığın en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Bu yüzden özellikle su kabarcıklarının görüldüğü durumlar, hastalığın en önemli belirtisi olarak bilinmektedir. Bu belirtilerden biri ya da birkaçının görülmesi halinde, mutlaka doktora başvurarak muayene olmalı, zona hastalığı gibi bir durum söz konusu ise, erken teşhis yapılarak hastalığın tedavisine bir an önce başlanmalıdır.

  • Özellikle vücudun üst kısmında ve genellikle bir alanda uzun süreli kaşınma ve kızarıklık görülmesi, hastalığın en önemli belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Bir diğer önemli belirti de, zona hastalığının tamamen görülmeye başladı durumlardır. Yani ciltte toplu olarak küçük su kabarcıklarının görülmesi, zona hastalığının kesin belirtisidir. Hatta bu durum belirti olmanın da ötesinde, zona hastalığına yakalandığınız göstergesidir.
  • Yine aynı bölgede deride dökülme gibi anormal bir şeyin görülmesi, hastalığın bir diğer belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yukarıdaki belirtiler iç zona  hastalığı için en önemli belirtiler olup, herhangi şüpheli bir durumda sağlığın daha fazla riske atılmaması için, doktor kontrolüne gidilmesi faydalıdır.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, zona hastalığının tedavisinin geç ya da hiç yapılmadığı durumlarda, zona hastalığının etkileri yavaş yavaş deri altından iç organlara doğru ilerleyerek, tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Ancak normal durumlarda şiddetli ağrılar görülse de, tedavisi yapıldığı sürece önemli bir tehlikesi yoktur.

İç Zona Hastalığının Genel Nedenleri

Zona hastalığının halk dilindeki adı ise, gece yanığı hastalığıdır. Aşağıdaki maddeler, iç zona hastalığının nedenleri olarak bilinmektedir.

  • Uzun süreli stres ve depresyon, iç zona hastalığı için bir neden sayılmaktadır.
  • Kanser ilaçlarının kullanımı da, iç zona hastalığı nedenleri arasındadır.
  • Beslenmenin yetersiz ve yanlış olması da, her hastalıkta olduğu gibi iç zona içinde önemli bir neden sayılmaktadır.
  • Suçiçeği hastalığı geçirmiş olmakta, hastalığın en temel nedenleri arasında yer almaktadır. Çünkü vücutta uyur halde bulunan suçiçeği hastalığına neden olan virüs, yıllar sonra aktif olarak zona hastalığının görülmesine sebep olmaktadır.

İç zona hastalığı nedir? Sorusunun yanı sıra, hastalıkla ilgili diğer detaylara da yer vermiş olduk. Gece yanığı hastalığı ile ilgili en güncel bilgileri, web sitemizin diğer sayfalarından rahatlıkla bulabilirsiniz. (2)

 

 

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir