Zona Ağrısı
Zona Ağrısı

Zona Ağrısı Nasıl Geçer?

Posted on

Cilt yüzeyinde su dolu kabarcıklar şeklinde kendisini gösteren zona hastalığı, bağışıklık sisteminin zayıflayarak farklı nedenlerle birlikte su çiçeği virüsünü aktif olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Yazımızın devamında zona ağrısı nasıl geçer? Sorusunun cevabı ve hastalıkla ilgili diğer bilgiler yer almaktadır.

Zona ağrısı

Zona Ağrısı Nasıl Geçer?
Zona Ağrısı Nasıl Geçer?

Zona hastalığı şiddetli ağrılar, kaşıntı ve ciltte dökülme gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar tedavi edilebilir bir rahatsızlık olsa da, zona ağrıları bazen haftalar ve hatta aylarca sürebilmektedir. Yazımızın devamında zona ağrısı nasıl geçer? Sorusuna cevaplar vererek, zona ağrısının hafifletilmesi için kullanılan bitkisel yöntemleri yanı sıra, diğer  ağrı kesici yöntemler hakkında da bilgiler yer almaktadır.

Zona ağrısı nasıl geçer?

Sirkeli su: Zona ağrısı nasıl geçer sorusuna vereceğimiz cevaplar arasında yer alan sirkeli su, dezenfeksiyon özelliği ile öncelikle hastalığın görüldüğü bölgeyi enfeksiyonlardan koruyarak, daha fazla etki göstermesini engeller. Zonanın temizlenmesi ile birlikte, ağrılarda da önemli ölçüde hafifleme görülür.

Bir pamuk yardımıyla hastalığın görüldüğü bölgeyi iyice temizliğe bileceğiniz gibi, mümkünse direkt yıkayarak da hissedilen ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Lahana yaprakları: Zona ağrısı için uygulayabileceğiniz bir diğer bitkisel tedavi yöntemi de, lahana yaprakları ile yapılmaktadır. İyice ezerek lapa haline getireceğini yaprakları, birkaç defa olmak üzere zona görülen bölgeye sürerek 15 dakika bekleyin. Süre sonunda ılık su yardımı ile temizleyerek işlemi tamamlayın.

Badem ve zeytinyağı: Zeytinyağı ve badem yağı da, zona ağrısına iyi gelen yöntemler arasında yer almaktadır. Saf zeytinyağını ya da badem yağını, zona ağrısı görülen bölgeye sürerek kurutun. Yağ bölgede kurduktan sonra, işlem tamamlanmış olup, temizlik yapmanız gerekmemektedir. Bu işlemi günde bir ya da iki kez uyguladığınızda, kısa sürede zona ağrılarının hafiflediğini görebilirsiniz.

Bal: Zona ağrısı nasıl geçer? Sorusuna vereceğimiz önemli cevaplardan birisi de doğal baldır. Bir bandajın üzerine bir yemek kaşığı doğal bal sürerek, zona görülen  yerin üzerine uygulayın. 15 dakika kaldıktan sonra, bandajı çıkararak cildinizi temizleyin. Bu işlemi günde iki kez ve birkaç hafta uyguladığınızda, zona ağrılarını hafiflettiğini görebilirsiniz.

Aloe vera: Serinletici ve yatıştırıcı etkisi bulunan aloe vera, birçok cilt rahatsızlığının bitkisel tedavi yöntemleri arasında kullanılmaktadır. Aloe vera jeli zona ağrısına karşıda, oldukça etkili bitkilerden birisidir. Hastalığın görüldüğü bölgeyi rahatlatacağı gibi, kaşıntı ve ağrıları azaltarak iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırmaktadır. Aloe vera yapraklarından taze çıkardığınız jeli, zona rahatsızlığı görülen bölgeye hafif hareketlerle masaj yapar şekilde uygulayın. Aloe vera jeli yarım saat kaldıktan sonra, cildinizi ılık su ile temizleyebilir ya da duş alabilirsiniz.

Aloe vera jeli uygulamasını haftada 2 ya da 3 kez uygulayarak, etkilerini görebilirsiniz.

Modern Tıp Yöntemleri

Zona ağrısı nasıl geçer? Sorusu için verilebilecek cevaplardan biriside, modern tıp yöntemleridir. Antibiyotik tedavi uygulamasının yanı sıra, zona hastalığına iyi gelen kremler de kullanarak hastalığın bir an önce iyileşmesini ve ağrıların hafiflemesine sağlayabilirsiniz.

Hastalığın görüldüğü bölgede kaşıntı ve kızarıklıkların iyileşse dahi, ağrıların bazı durumlarda uzun bir süre devam ettiğini unutmamanız gerekir. Bu yüzden ağrılarınız tamamen geçinceye kadar, antibiyotik ve krem tedavisine devam edebilirsiniz.

Ağrılar Devam Edebilir

Zona hastalığı ciltten yok edilmiş olsa dahi, ağrıların şiddeti bazı durumlarda haftalarca sürebilmektedir. Ayrıca hastalığın tedavi edilmemesi veya geç tedavi edilmesi durumunda, hastalık deri altındaki yakın kaslar başta olmak üzere , iç organlara doğruda ilerleyebilir. Ancak bu durum, hastalığın tedavisinin yapılmaması ve temizlik konusunda da dikkat edilmemesi gibi durumlarda daha çok olasıdır. (1)

Hastalığın farklı komplikasyonlara neden olmaması için, biran önce tedavi edilmesi şarttır. Ayrıca belirtiler görülür görülmez doktora gidilmesi, erken tanı için gerekli olup hastalığın ilerlemesin önüne geçilip, şiddetli ağrıların görülmesini de engelleyecektir.

 

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir