Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Duyusal sinir hücresi gruplarını tutan ve döküntülü ağrılı bir der hastalığı olan zona, her yaş grubunda görülen hastalıklardan birisidir. Yazımızın tamamını okuduğunuzda, zona hastalığı belirtileri hakkında detaylı bilgiler bulabileceğiniz gibi, hastalık hakkında genel bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Genel olarak 50 yaşını aşmış kimselerde daha çok görülen zona hastalığı, 50 yaş altı kimselerde de görülebilecek hastalıklarından birisidir. 4 farklı çeşide sahip olan zona hastalığı kendisini en fazla, ciltte döküntü, kaşıntı, kabarıklık ve ağrı şeklinde belli etmektedir.

Zona hastalığı belirtileri, hastalığa sebep olan virüsün bölgesel olarak sinir hücreleri üzerinden deri yüzeyine ulaşarak, ulaştığı bölgede veziküler döküntüler şeklinde kendini göstermektedir. Diz kapağının alt tarafında fazla görülmeyen ve gece yanığı olarak da adlandırılan Zona, genellikle vücudun üst taraflarında ve sırt bölgesinde daha fazla görülmektedir.

Hastalığın üçüncü gününde kabarcık haline gelen rahatsızlık, daha sonra kabarcıkların patlamasıyla kabul bağlamaya başlamaktadır. Genellikle iyileşme süreci birkaç haftayı bulan zona hastalığı, süreç içerisinde ateşin yükselmesine ve lenf bezlerinin şişmesine sebep olmaktadır.

Çok nadiren görülüyor olsa da, hastalığın tedavisi bittikten sonraki hafta ya da aylarda da, hastalığın görüldüğü bölgelerde ağrılar hissedilebilmektedir.  Genellikle çocukluk döneminde geçirilen suçiçeği hastalığı iyileşmiş olsa bile, virüs vücutta uyur vaziyette kalmaktadır. İlerleyen dönemlerde vücudun direncinin düşüp bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda ise bu virüs aktifleşerek, zona hastalığının oluşmasına sebep olmaktadır.

Zona Hastalığı Belirtileri

Zona Hastalığı Belirtileri

Zona Hastalığı Belirtileri

Zona belirtileri nelerdir? Sorusunun cevaplarını vermeden önce, belirtilerin şiddetine etki eden faktörler hakkında bilgi vermek, daha yararlı olacaktır. Çünkü zona belirtileri, belirtilerin süresine, şiddetine, hastanın yaşına ve bağışıklık sisteminin durumuna göre farklılık göstermektedir.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde genellikle, ilaçlarla hafiflemeyen ve uyumayı engelleyecek şiddette ağrılar görülmektedir. Zona hastalığı belirtileri genel itibariyle, bir takım değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Örneğin döküntülerden önce şiddetli ağrılar görülebileceği gibi, ağrıların döküntüden sonra görülmesi de mümkündür.

Yukarıda verdiğimiz genel bilgilerden sonra, zona belirtileri nelerdir? Sorumuzun cevaplarını detaylandırabiliriz.

 • Uzun süreli bölgesel ağrılar, zona belirtileri arasında sıklıkla görülen bir durumdur. Genellikle sırtın belirli bölgesinde hissedilen ve farklı hissiyat veren ağrı türü, gece yanığı belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Bölgesel kaşıntılarda, hastalığın belirtilerinden birisidir. Özellikle ağrı ile birlikte aynı bölgede kaşıntı görülmesi, zona hastalığı belirtileri arasında önemli bir yer tutmaktadır.
 • Bölgede hissedilen gıdıklanma hissi.
 • Ağrı ve kaşınma hissinin yanı sıra aynı bölgede karıncalanma görülmesi de, zona hastalığı belirtileri arasındadır.
 • Diğer belirtilerle beraber genel halsizlik ve baş ağrısı görülmesi de, zona belirtileri arasında sayılmaktadır.

Zona hastalığı belirtileri hakkında bilgiler verdikten sonra, hastalığı daha detaylı tanımanız açısından, aşağıdaki diğer  bilgilere göz atmanızda fayda var. (1)

Zona Teşhisi ve Komplikasyonlar

Gece yanığı belirtileri görülen kimselerde hastalığın teşhisi, hastanın klinik geçmişine bakılmak suretiyle muayene edilerek yapılmaktadır. Muayenede hastadan laboratuar için lezyonlardan alınan deri hücresi sayesinde,  teşhis konulabilmesi daha nettir. Ancak kesin tanı için, ekstra olarak kan testide yapılabilmektedir.

Hastalığın kesin teşhisinin sağlanamaması durumunda, kabarcıklardan alınan sıvıda test edilmektedir.

Hastalığın en sık görülen komplikasyonu ise, postherpetik nevraji’dir. Bu durum hastaların yarısında görülürken, hastaların çoğu bu durumda şiddetli ağrılarla birlikte, elektriksel bir yanma hissetmektedir.  Bu komplikasyonun en kötü tarafı ise ağrının dayanılmaz halde, haftalar ve hatta aylarca sürebilme ihtimalidir.

Zona hastalığı belirtileri göz çevresinde görüldüğünde ve teşhisi konulduğunda ise, görme problemleri de bir diğer komplikasyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı durumlarda göz üzerinde ciddi etkileri olan hastalık, deride farklı enfeksiyonların oluşmasına da sebebiyet vermektedir. Hatta bazen, herpes menenjite sebep olduğu da bilinmektedir.

Zona Hastalığının Genel Nedenleri

Zona hastalığı belirtileri farklı etkenlerin bir araya gelmesiyle netlik kazandığı gibi, hastalığın genel sebepleri de bulunmakta ve bu sebepler bir arada görüldüğünde, hastalığın görülme olasılığını artırmaktadır.

Zona hastalığının sebeplerine baktığımızda, şu şekilde bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

 • Kansere yakalanmış olmak ve kanser tedavisi görmek, hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır. Ancak bu durum, tek başına zona için bir neden sayılamaz.
 • Suçiçeği hastalığı geçirmiş olmak, özellikle diğer nedenlerden herhangi biriyle bir araya geldiğinde, zona hastalığı için en etkili sebepler arasındadır. Zira zona hastalığına sebep olan virüs ile, suçiçeği hastalığına sebep olan virüs aynıdır. Suçiçeği tedavi edilmiş olsa da, hastalığa sebep olan virüs vücutta uyumaktadır. Bu virüsün yeniden aktif hale gelmesi, zona hastalığının görülmesindeki en önemli nedenlerin başında gelmektedir.
 • Dengesiz beslenmede, diğer etkenlerle bir araya geldiği zaman önemli bir nedendir.
 • Vücudun yaşlanmaya başlaması da, yine zona sebepleri arasında yerini almaktadır. Çünkü vücut yaşlandıkça, enfeksiyonlara karşı direnci azalmaktadır.
 • Farklı hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçlarda, zonayı tetikleyen etkenler olarak bilinmektedir. Ancak bunun bir sebep sayılabilmesi için, diğer etkenlerin birkaçının da aynı süreçte görülüyor olması gerekir.
 • Aids ve Zatürre gibi ciddi enfeksiyonlarda, zonaya yakalanma riskini artıran önemli faktörler arasında gösterilmektedir.

Yukarıda bahsedilen nedenlerden biri ve özellikle birkaçı görülen kişilerin, zona hastalığına yakalanma riski, diğer insanlara çok daha fazladır. Hastalık her ne kadar 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha sık görülse de, her yaştan insanlarda görülme olasılığı vardır. Bu durum yaşı ilerlemiş kişilerin, bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olmasına bağlanmaktadır.

Bağışıklık sisteminin zayıf kalmasının yanı sıra; aşırı stres halleri, fazla yorgunluk ve depresyonda, özellikle diğer etkenlerle birleştiğinde, zona hastalığını tetikleyen faktörlerden bazılarıdır. Bu etkenler virüsün yeniden aktif olmasıyla birlikte, hızla deriye ilerlemesini ve bölgede kızarıklık, kaşıntı, yanma, ağrı ve kabarcıkların görülmesine neden olur. (2)

Zona hastalığı belirtileri ve hastalıkla ilgili, araştırma yazısını okudunuz. Zona ve diğer hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için, web sitemizin diğer sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Paylaş!

Yorum Yap