Zona Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında gece yanığı olarak da bilinen zona hastalığı, son derece ağrılı ve kaşıntılı bir hastalıktır. Zona geçmişte suçiçeği hastalığına yakalanmış kişilerin tedavi olsalar dahi, sonradan suçiçeği virüsünün farklı nedenlerle aktif olup sebep olduğu bir sinir ucu hastalığıdır. Zona hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgilere, yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.Zona Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zona hastalığı belirtileri ve tedavisi
Zona hastalığı belirtileri ve tedavisi

Zona hastalığı belirtileri

Zona hastalığı belirtileri, yaygın olarak şu şekilde ortaya çıkmaktadır.

  • Cildin bir bölgesinde, derinin gerginleşmesiyle birlikte kızarıklık görülmesi.
  • Kızarıklığın olduğu bölgenin, sürekli olarak kaşınmaya ihtiyaç duyulması, yani kaşınması hastalığın belirtileri arasındadır.
  • Deri altında ter damlaları gibi, içi su dolu kabarcıkların oluşması da zona hastalığı belirtileri arasında en yaygın olanıdır.
  • Bölgede az ya da yüksek şiddette ağrı hissedilmesi de, hastalığın en önemli belirtilerinden birisidir.
  • Hasta yukarıdaki belirtilerle birlikte, kendisini oldukça halsiz hissedebilir.
  • Hasta zaman zaman üşüyebileceği gibi, ateş sorunuyla da karşılaşabilir.
  • Kaslarda zayıflık ve halsizlikte, diğer belirtiler arasında yer almaktadır.

Zona Hastalığı Tedavisi

Zonaya sebep olan suçiçeği virüsünün etkilerini baskılayacak krem ve haplar, gece yanığı tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu krem ve haplar, zonanın etkisini en aza indirmekte ve ortaya koyduğu semptomları önemli ölçüde azaltmaktadır.

Zona hastalığı tedavisinde asiklovir veya famsiklovir içerikli ilaçlar, tedavi sürecinin hızlandırılması ve mevcut ağrıların dindirilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca ciltte gözlemlenen şişkinliği azaltmak için, ibuprofen içerikli anti-inflamatuvar ilaçları tercih edilmektedir.

Zona hastalığının en önemli belirtileri arasında yer alan kaşıntıyı azaltmak içinse, difenidramin içerikli bir takım ilaçlar kullanılarak hastalığın semptomları azaltılmaktadır.

Hastalığın tedavisi sürerken, evde uygulayabileceğiniz bir takım yöntemlerde bu süreçte hastaya yardımcı olmaktadır.

Örneğin bol bol dinlenmek ve ağrının şiddetini azaltmak için gece yanığı görülen bölgeye soğuk kompres uygulaması yapmak bunlardan birisidir. Kaşıntıyı hafifletmek içinse jel halindeki yulaf ezmesiyle banyo yapmak, faydalı olabilmektedir. Kaşıntı için evde uygulanabilecek yöntemlerden birisi de, kalamin losyonu kullanmaktır.

Zona hastalığının etkileri, tedavi ile en aza indirilebilmektedir. Ancak hastalık tedavi edilmiş olsa da, ağrılarının hemen kesilebileceği gibi aylarca sürme ihtimalide bulunmaktadır.

Paylaş!

Yorum Yap