Zona Bitkisel Tedavi
Zona Bitkisel Tedavi

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Posted on

Zona hastalığı için yararlı bulunan modern tedavi yöntemlerinin yanı sıra, Zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemlerinin de yarar sağladığı bilinmektedir. Suçiçeği virüsünün yeniden aktif olarak ciltte sinir uçlarına ilerlemesi sonucu, cilt yüzeyinde toplu halde tomurcuklar şeklinde ve şiddetli ağrıyla birlikte görülen bir hastalıktır. Kendisini bölgede kaşıntı, gıdıklanma hissi, döküntü, şiddetli ağrı ve içi su dolu tomurcuklar şeklinde göstermektedir.

Bu konumuzda zona hastalığına bitkisel çözüm önerileri sunup, hastalığa en iyi gelen bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Bugüne kadar uygulanmış en etkili zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri, aşağıdaki Zona hastalığına bitkisel çözüm önerileri olarak bilinmektedir. (1)

Yulaf Ezmesi ile Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Yatıştırıcı ve sakinleştirici bir etkisi olan yulaf ezmesi, Zona ile görülen kaşıntı, ağrı ve tahrişin önüne geçmek için zona tedavisi bitkisel çözüm önerileri arasında yer almaktadır.

İki bardak toz halindeki yulaf ezmesini, ılık su dolu küvetin içine dökerek bu su ile banyo yapılmak suretiyle uygulanmaktadır. Ancak su ile karıştıracağınız yulaf ezmesini, Zona rahatsızlığının bulunduğu bölgeye sürerek de, Zona tedavisi için kullanmanız mümkündür.

Bunun haricinde yulaf ezmesini hamur haline getirecek miktardaki su ile karıştırarak elde edeceğiniz hamuru, lezyonlar üzerine uygulamak koşuluyla da Zona hastalığı bitkisel tedavi uygulamasını tamamlayabilirsiniz.

Zona Tedavisi ve Elma Sirkesi

Zona hastalığı için bitkisel tedavi yöntemlerinden biriside, elma sirkesidir. Su ile karıştırdığınız bir miktar elma sirkesini gece yanığının bulunduğu bölgeye steril bir pamuk yardımıyla sürerek, hastalığın etkilerini azaltabilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Günde birkaç defa uygulayacağınız bu yöntem, zona hastalığına karşı oldukça yararlıdır. Su ve elma sirkesi karışımının içerisine bir çay kaşığı doğal bal eklemek ise, daha fazla yarar sağlamaktadır.

Zona Hastalığına Bitkisel Çözüm : Aloe Vera

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi
Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi

Özellikle birçok cilt sorununa karşı etkili olduğu bilinen Aloe Vera bitkisi, Zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri arasında da oldukça tercih edilmektedir. Cildi ferahlatıp soğutucu etkisinin yanı sıra yatıştırıcı etkiye de sahip olan bitki, Zona ağrılarını hafifletmek ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılmaktadır.

Bir miktar Aloe Vera jelini, hastalığın bulunduğu bölgeye hafif masaj yapar şekilde sürün. Yarım saat kadar burada bekledikten sonra, ılık su ile bölgeyi temizleyin.

Günde birkaç kez uygulayacağınız Aloe Vera jeli sayesinde, ağrılarınızın ve kaşıntılarınızın hafiflediğini rahatlıkla görebilirsiniz.

Meyan Kökü

Yine birçok cilt rahatsızlıklarında kullanılan bitkilerden birisi olan Meyan kökü de, antiviral özelliği sayesinde zona tedavisi  içinde tavsiye edilmektedir.

Biraz su ekleyerek hamur haline getirdiğiniz meyan kökü tozunu, gece yanığının bulunduğu bölgeye uygulayarak bir süre bekleyin. Meyan kökü tozu kuruduktan sonra, ılık su yardımıyla temizlenin. Günde birkaç defa uyguladığınızda, hastalığın etkilerini azalttığını görebilirsiniz.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olduğu bilinen sarımsak, Zona tedavisi  için en etkili bitkisel çözümler arasında yer almaktadır. Ezerek hamur haline getireceğiniz 5 diş sarımsağı, hastalıklı bölgeye sürerek 5 dakika bekleyin. Daha sonrasında bölgeyi, ılık su yardımıyla temizleyin.

Bunun dışında, sarımsağın yenilerek tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.

Zona Tedavisi ve Bal

Zona hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri arasında, genel vücut sağlığımız açısından son derece faydalı ve besleyici özelliği bulunan besin maddesi olan balda yer almaktadır. Her ne kadar bir besin maddesi olsa da, birçok hastalığın bitkisel tedavisinde kullanıldığını hepimiz biliyoruz.

Bir miktar doğal balı bir bandajın üzerine uyguladıktan sonra, zona hastalığının olduğu bölgenin üzerine hafifçe bastırarak koyun. Birkaç saatte bir bandajı değiştirerek aynı işlemi tekrar ettiğinizde, hastalığın ağrı ve diğer etkilerini hafiflettiğini görebilirsiniz. (2)

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir