Zona Hastalığı Bulaşıcı mı? Zona Neden Olur?

Ağrılarla ve su dolu baloncuklarla ortaya çıkan zona hastalığı birçok kişi tarafından bir kez yaşanmaktadır. Bu nedenle zona nedir ve zona tedavisi nasıl yapılır sorularını oldukça sık görmekteyiz. Bunların yanında birde zona hastalığı bulaşıcı mı diye araştırılmaktadır. Çok ağrılı ve sancılı bir hastalık olan zonanın bulaşıcı olması insanları korkutmaktadır.

Bu yazımızda zona hastalığı nedir, zona bulaşıcı mı ve zona hastalığı tedavisi nasıl yapılır sorularını yanıtlayacağız.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona Bulaşıcı mıdır?

Zona Bulaşıcı mıdır?

Tıp dilinde herpes zoster olarak adlandırılan zona hastalığı halk arasında gece yanığı ve kuşak hastalığı olarak da bilinmektedir. Gece yanığı ya da zona virüs yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Vücudun belli yerlerinde çıkarak deri döküntülerine, su dolu baloncuklara ve ağrılara neden olur. Hastalığın başlangıcında hafif yanma ve kaşıntı görülür. İlerledikçe şiddetli ağrılar ve su dolu baloncuklar ortaya çıkar.

Zona hastalığı herpes zoster çeşidi bir virüs olan varisella zoster nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu virüs çocuklarda suçiçeği hastalığına neden olan virüsle aynıdır. Bu virüs suçiçeği hastalığından sonra uyku moduna geçerek yıllarca kendini saklar. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte de tekrar aktif olur ve zona olarak ortaya çıkar.

Zonanın gece yanığı ve kuşak hastalığı olarak bilindiğinden de bahsetmiştik. Gece yanığı olarak adlandırılması genellikle geceleri ortaya çıkmasından ve sabah kalktığında kişinin bunu hissetmesinden kaynaklanır. Kuşak hastalığı terimi ise bel bölgesinde sıkça görülmesinden kaynaklanır. Ancak bu hastalık yalnızca bel bölgesinde görülmez, vücudun birçok yerinde bölgesel olarak çıkabilir. (1)

Zona Hastalığı Neden Olur?

Zona genellikle bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde görülür. Stres ve depresyon bu hastalığı tetikleyici etki gösterir. Her yaştan insanda görülebileceği gibi yaşlılarda ve çocuklarda özellikle dikkat edilmelidir. Belirtiler görülmesi halinde zona tedavisi hemen başlamalıdır.

Zona hastalığı nedenleri vücut direncini düşüren ilaçlar, uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklar, stres, üzüntü, yorgunluk ve depresyon olarak gösterilebilir. Zona hastalığı nedenleri yalnızca bunlarla da sınırlı değildir. Bağışıklık sistemini etkileyen her türlü durum zonayı tetikleyebilir.

Zona Hastalığı Bulaşıcı mı?

Zona hastalığı bulaşıcı mı değil mi konusu oldukça fazla araştırılmaktadır. Aslında zona bir yandan bulaşıcıyken diğer taraftan da bulaşıcı değildir. Ne demek istediğimizi daha ayrıntılı açıklayalım.

Zona bulaşıcı mı? Hayır, zona hastalığı bulaşıcı değildir. Zaten suçiçeği geçiren hastalarda ortaya çıktığından suçiçeği geçiren kişilere bulaşma şansıda yoktur. Peki, zona hastalığı suçiçeği geçirmeyenlere bulaşır mı? Zona suçiçeği geçirmeyenlere bulaşabilir. Ancak bulaştığı kişilerde zona hastalığına neden olmaz. Bulaşan kişiler yalnızca suçiçeği geçirir. Anlaşılacağı üzere zona kendi türünde asla bulaşmaz. Yalnızca suçiçeği geçirmeyenlerde suçiçeği hastalığı olarak görülür. (2)

Zona Hastalığı Tedavisi

Zona tedavisi öncesinde hastalığın belirtileri izlenmeli ve olabildiğince erken şekilde tedaviye başlanmalıdır. Zona hastalığı öncelikle yanma, kaşıntı ve batma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Ardından şiddetli ağrılar başlar ve son evrede su dolu baloncuklar görülür. Hastalığın 10. gününe kadar devam eden bu baloncuklar, bu süreden sonra kurumaya başlar. Hastalık yaklaşık 3 hafta sürmektedir.

Zona hastalığı tedavisi hastalığın başlamasından sonraki üç gün içinde yapılmalıdır. Aksi takdirde şiddetli ağrılar ve derideki yanmalar engellenemez. Hatta bazı hastalarda ağrılar kalıcı bir hal alarak yıllarca çekecekleri bir soruna dönüşebilir.

Zona tedavisi öncelikle virüsü yok edecek ilaçlarla yapılır. Ayrıca ağrıların hafifletilmesi için ağrı kesici tedavi de uygulanmaktadır. Bazı hastalarda derideki yanma ve kaşınma çok fazla olduğundan bunlara iyi gelecek kremler de verilmektedir. Hastalığın tedavisinde B vitaminleri ve lokal pansumanlarda yer alır.

Zona hastalığı tedavisi bağışıklık sistemini güçlendirici bir yol da izlemelidir. Hastalığın birincil nedeni hastanın bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Bu nedenle hastalığın başlangıcından itibaren bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketilmelidir. Özellikle C vitamini ağırlıklı beslenilebilir.

Zona hastalığının ne olduğundan ve zona tedavisinden bahsettik. Zona hastalığı bulaşıcı mı sorusunu yanıtladık. Zona hastalığı hakkında merak ettiklerinizi yorumlardan kısmından bize sorabilirsiniz.

Paylaş!

Yorum Yap