Zona Hastalığı Kansere Çevirir mi?

Günümüzde en çok merak edilen konulardan biri de zona hastalığı kansere çevirir mi sorusu olmuştur. Bunun nedeni kanser hastalarında sıklıkla zona hastalığının görülmesidir. Zona hastalığı kanser hastalarında sıklıkla görüldüğünden birçok kişi zonanın kanser yaptığını düşünmektedir. Bu düşüncenin doğru olup olmadığını son bilimsel araştırmalar ışığında inceleyelim ve zona hastalığı kansere çevirir mi sorusuna yanıt verelim.

Zona ve Kanser – Zona Hastalığı Kansere Çevirir mi?

Zona ve Kanser

Zona ve Kanser ( Zona Kansere Dönüşür mü? )

Zona hastalığı suçiçeğine neden varicella zoster virüsü nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Varicella zoster genellikle çocukluğumuzda tanıştığımız bir virüstür ve suçiçeği geçirmemize sebep olur. Suçiçeği iyileştikten sonra tamamen virüs ölmez ve vücuttan da atılamaz. Vücudun sinir uçlarına yerleşerek bağışıklık sisteminin zayıflamasını bekler. Başka bir ifadeyle pusuya yatar ve fırsatını bulduğunda da saldırır.

Kanser hastalarında zonanın görülmesinin nedeni bağışıklık sistemidir. Kanser hastalarının bağışıklık sistemi hem hastalıktan hem tedavilerden dolayı çok zayıflar. Bunu fırsat bilen varicella zoster virüsü de saldırıya geçerek zona hastalığına neden olur. (1)

Zona Hastalığı Kansere Neden Olur mu?

Zona hastalığı viral bir deri rahatsızlığıdır. Suçiçeği geçiren tüm kişiler bu hastalığa yakalanabilir. Suçiçeği geçirmeyenler virüse maruz kalırsa zona hastalığına yakalanmazlar. Öncelikle geçirecekleri hastalık suçiçeğidir. Zonanın kanser hastalarında görülmesinin başlıca sebebi bağışıklık sistemiyle alakalıdır. Bu nedenle zonanın kansere neden olduğu söylenemez.

Zona hastalığı yalnızca kanserde değil, HIV vb. bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklarda da ortaya çıkmaktadır. Ayrıca stres ya da depresyon nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Zona Hastalığı Kansere Dönüşür mü?

Kanser, hastaların bağışıklık sistemini zayıflattığından vücudun hastalıklara açık hale gelmesine neden olur. Bu durumda yalnızca zona değil birçok hastalık kanser hastasına kolayca bulaşabilir ve ortaya çıkabilir.

Kanser zonayı tekrarlatabilen etki gösterse de zona hastalığı asla kansere dönüşmez. Yani kanserin nedenlerinden biri değildir. Günümüzde halen birçok kişi zonanın kanser yapacağından korkmakta ve zona hastalığı kansere çevirir mi diye araştırmaktadır.

Tayvan’da 1996 ve 2008 yılları arasında yapılan, zona ve kanser ilişkisi konulu araştırma zonanın kanser nedeni olmadığını kanıtlamıştır. Yapılan araştırmaya 35 bin civarında zona hastası katılmıştır. Yapılan incelemelerde bu hastalardan yalnızca 895’inde kanser hastalığı tespit edilmiştir. Ayrıca görülen kanser çeşitleri de birbiriyle örtüşmemekte ve çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmadan sonra zonanın kansere neden olmadığı bilimsel olarak kabul edilmiştir.

Kanser Hastalarına Zona Nasıl Etki Eder?

Kanser, zona hastalığının ortaya çıkmasındaki nedenlerden biridir. Kanser hastaları tedavi sürecinde birçok hastalığa maruz kalabilir. Hastalıklardan korunmak için kendilerine çok dikkat etmeleri ve mümkün olduğunca bağışıklık sistemini en üst seviyede tutmaları gerekir.

Zona hastalığı birçok kişide olduğu gibi kanser hastalarında da öncelikle halsizlik olarak görülmeye başlar. Ardından deride kaşıntı, yanma ve kızarıklık gibi zona belirtileri görülür. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte de şiddetli ağrılar ve su dolu baloncuklar görülmeye başlar.

Normal kişiler zonayı geçirdiğinde tekrar etme olasılığı oldukça azdır. Kanser hastalarında ise hastalığın tekrar etme olasılığı yüksektir. Hastanın gördüğü radyoterapi ya da kemoterapi immün sistemi baskıladığından zonanın tekrar etme riskini de arttırır. (2)

Kanserli Hastalarda Zona Tedavisi

Kanserli hastaların zona tedavisi zorlu bir süreçtir. Hastalığa karşı kullanılan antiviral ilaçlar kemoterapi ve kanser ilaçları ile tepkimeye girebilir. Bu nedenle kanser hastaları uzman bir doktorun gözetiminde tedavi edilmelidir. Zona ve kanser hastalıkları tamamen farklı ve birbiriyle çatışan tedavi yöntemleri gerektirdiğinden hastanın zonadan kurtulma süreci de uzayabilmektedir. Birçok hasta zonanın getirdiği şiddetli ağrılar ve diğer tedavileri yüzünden psikolojik bunalımlar yaşayabilmektedir. Bu durumlarda psikolojik destek de alınabilir.

Zona hastalığı kansere çevirir mi sorunun yanıtı her ne kadar hayır olsa da, kanser hastalarına zorlu süreçler yaşattığı bir gerçektir. Zonanın yayılmaması için hemen tedavi edilmesi gerekir. Zaten bağışıklık sistemi zayıf olan kanser hastasının vücudu varicella zoster virüsüne direnemez ve iç organların da etkilenmesine neden olur. Virüsün iç organlara yayılması kalıcı beyin hasarlarına sebep olabilir.

Bazı uzmanlar kanser tedavisine başlamadan önce Zostovax aşısı olunmasını istemektedir. Bu aşı varicella zoster virüsüne karşı kullanılmakta olup, suçiçeği ve ardılı zonanın ortaya çıkmasını engellemektedir. Bu aşı her hasta için önerilmemekte olup, doktorunuzun tavsiyesini dikkate almalısınız.

Zonaya yakalanan kanser hastasının tedavisi kemoterapi ve radyoterapiye uygun olarak ilerlemektedir. İlaçların belirli saatlerde, düzenli ve aksatılmadan alınması çok önemlidir. İlaç düzenlemesini yapacak doktor ilaçların etkileşime girmeyeceği aralıkları belirleyecektir.

Yapılacak farmakolojik tedavinin yanında sağlıklı beslenme ve bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin alınması da oldukça önemlidir. Özellikle A,B,C ve D vitaminleri hastalıkla mücadele de yardımcı olacaktır. Fakat bunların miktarı kanserin türüne ve hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenmelidir. (3)

Zona hastalığı kansere çevirir mi başlıklı yazımızda zona ve kanser ilişkisini anlatarak, kanser hastalarında zona tedavisinin nasıl yapıldığından bahsettik. Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Paylaş!

Yorum Yap