Zona hastalığı nasıl geçer
Zona hastalığı nasıl geçer

Zona Hastalığı Nasıl Geçer?

Posted on

Zona hastalığına varicella zoster virüsü sebep olmaktadır. Bu virüs aynı zamanda suçiçeği hastalığına da neden olur. Suçiçeği geçirmiş bir kişi varicella zoster nedeniyle zona hastalığına yakalanabilir. Elbette zonayı herkes geçirecek diye bir kaide yoktur. Zona hastalığı özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde ortaya çıkar. Bu yazımızda zona nedir nasıl tedavi edilir ve zona hastalığı nasıl geçer sorularına yanıtlayacağız.

Zona Hastalığı Nedir Nasıl Oluşur?

Zona Virüsü
Zona Virüsü

Suçiçeğine neden olan virüs, hastalığın iyileşmesinden sonra tamamen vücuttan atılamaz ve kendini pasif hale getirerek beklemeye başlar. Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında da ortaya çıkarak zona hastalığına neden olur. Virüs sinir uçlarında beklediğinden şiddetli ağrılara neden olur.

Zona Neden Olur?

 1. Stres
 2. Üzüntü
 3. Depresyon
 4. Zehirlenme
 5. Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 6. Yorgunluk
 7. Dengesiz ve sağlıksız beslenme
 8. Kanser ilaçları
 9. AIDS tedavisi
 10. Uykusuzluk

Suçiçeği genellikle çocukluk çağında geçirilir ve buna neden olan vericella zoster virüsü vücuda yerleşir. Virüs bağışıklık sisteminin en güçsüz anını bekler ve sinir uçlarında ilerleyerek deriye ulaşır. Virüs deriye ulaştığında ilk zona belirtileri görülmeye başlar. Zona hastalığı belirtileri genel olarak deride kaşınma, yanma, batma ve kızarıklıktır. Bu belirtilerden sonra ağrılar ve su dolu baloncuklar oluşmaya başlar. Zona belirtilerini sıralayacak olursak;

 1. Kaşıntı
 2. Deride kızarıklık
 3. İçi su dolu baloncuklar
 4. Halsizlik
 5. Baş ağrısı
 6. Ateş
 7. Deride ağrı
 8. Deride yanma
 9. Deride batma
 10. Derinin kabuklaşması

Zona Hastalığı Nasıl Geçer?

Tıp dilindeki ismiyle herpes zoster hastalığına yakalandığınızda ağrılı bir süreç sizi bekler. Bu nedenle birçok kişi zona hastalığı nasıl geçer diye araştırmaktadır. Öncelikle zona hastalığı kendi türünde bulaşıcı değildir. Yani zona olarak bulaşmaz fakat suçiçeği olarak bulaşabilir. Bu nedenle suçiçeği geçirmemiş çocuklarla ve yetişkinlerle temas edilmemelidir. (1)

Zona hastalığı tedavisi kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse süreç de aynı derece de azalacak ve ağrılar dindirilecektir. Bu nedenle ilk belirtilerle birlikte uzman bir doktora görünmelisiniz.

Zona hastalığı sürecinde dinlenilmesi gerekir. Ayrıca zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde takviyeler alınmalıdır. Özellikle B ve C vitamini barındıran besinlerin tüketilmesi önerilir.

Zona hastalığı genellikle vücuda yayılan bir hastalık değildir. Bir bölgede oluştuğunda orada kalır, bölgesel olarak ağrı yapar ve su baloncukları oluşturur. Hastalığın yayılma ihtimali çok az olsa da dikkatli olunmasında fayda vardır. Bu nedenle hastalık süresince ellerin yüz ve gözlerle temas ettirilmemesi önerilir.

Zona Nasıl Teşhis Edilir?

Zona hastalığı çok belirgin belirtilere sahiptir. Ancak kimi zaman egzema ile de karıştırılabilmektedir. Bu durum ilk evrelerde olduğundan tedavinin gecikmesine neden olur. Bu nedenle hastalığın doğru teşhisi için laboratuvar sonuçlarından yararlanılmalıdır.

Zona hastası belirtileri ve hastalığın hikayesini anlattığında birçok doktor testlere bile gerek kalmadan durumu anlayacaktır. Şüpheye yer bırakılmaması için su dolu baloncuklardan numune alınarak incelenebilir ve kan testi yapılabilir.

Zona Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Zona nedir sorusunu zaten cevapladık. Nasıl oluştuğu ve belirtileri hakkında da bilgi sahibiyiz. Peki, zona hastalığı nasıl tedavi edilir?

Zona hastalığı nasıl geçer derken aslında birçok ipucu vermiştik ama genel tedavi sürecinden de bahsetmekte fayda var. Zona virüsüyle mücadele için antiviral ilaçlar, acicilovirin veya valaciclovir kullanılır.

Zona hastalığının en büyük belirtilerinden olan kaşıntı bazen çok şiddetli olabilmektedir. Hastalar zona bölgesini asla kaşımamalıdır. Zona kaşıntısı için puder (toz) kullanılabilir. Bu toz zona bölgesine uygulandığında kaşıntıyı azaltacak ve ortadan kaldıracaktır.

Hastalığın bir diğer şiddetli belirtisi de ağrılardır. Bu nedenle doktorunuzdan kesinlikle reçeteli ağrı kesiciler isteyin. Gerektiğinde doktorunuza danışarak reçetesiz ağrı kesiciler kullanın.

Zona hastalığında beslenme de oldukça önemlidir. Yapılan tüm tedavilerin yanında besinlerden takviye almak hastalığı daha hızlı bir şekilde atlatmanızı sağlayacaktır. Hastalığın bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkması zaten vücut direncinin arttırılması için takviye alınması gerektiğini gösterir. Öncelikle bağışıklığınızı güçlendiren gıdaları tüketebilirsiniz. Bunlar haricinde zona hastalığında beslenme için bazı önerilir vardır. Örneğin; kuşburnu, zerdeçal ve bal tüketebilirsiniz. (2)

Zona hastalığı nasıl geçer ve zona tedavisi hakkında bilgiler verdik. Konuyla ilgili sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir