Zona Hastalığı Ne Demek
Zona Hastalığı Ne Demek

Zona Hastalığı Ne Demek?

Posted on

Zona hastalığı ile ilgili sorulan soruların başında, zona hastalığı hakkında bilgisi fazla olmayan kimselerin sormuş olduğu zona hastalığı ne demek? Sorusu gelmektedir. Zona hastalığı hakkında vereceğimiz detaylı bilgilerin yanı sıra, yazımızın devamında zona hastalığı ne demek? Sorusunun cevabını da, detaylı bir şekilde açıkladık.

Zona Hastalığı Ne Demek?

Zona hastalığı, daha önceden suçiçeği geçirmiş olan kimselerde görülme riski daha fazla olan ve vücutta pasif halde bulunan suçiçeği virüsünün farklı nedenlerle tekrar aktif olup, ağrılı ve döküntülü bir şekilde görülen bir sinir ucu hastalığına neden olmasıdır. Halk arasında, gece yanığı hastalığı olarak da bilinmektedir.

Yani zona hastalığına suçiçeği virüsü neden olduğu için, çocukluk döneminde suçiçeği rahatsızlığı geçirmeyen kişilerin zona olma riski bulunmamaktadır.

Zona Hastalığı Nedir
Zona Hastalığı Nedir

Zona Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığının başlıca belirtileri, şunlardır.

  • Belirli bir bölgede, kaşıntı hissiyle ortaya çıkar. Vücudun aynı bölgesi, uzun süre boyunca sıklıkla kaşınmaktadır.
  • Yine kaşıntı görülen bölgede, kaşıntıdan bağımsız olarak kızarıklık görülmesi de bir zona belirtisidir.
  • Aynı bölgede ağrı hissedilmesiyse, zonanın en önemli belirtileri arasındadır.
  • İlerleyen süreçte ya da daha öncesinde, kaşıntı hissedilen bölgede deride su kabarcıklarının görülmesi de hastalığın önemli belirtileri arasında kabul görmektedir.
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik
  • Üşüme ya da ateş

Gibi belirtiler, hastalıkta yaygın olara görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Zona Bulaşıcı mıdır?

Zona hastalığı, bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak hastalığın temel nedeni suçiçeği virüsü olmasından dolayı, daha önce suçiçeği hastalığı geçirmemiş olan bir kimse zona yarasına dokunduğunda, dokunan kişiye hastalık zona olarak değil, suçiçeği hastalığı olarak geçer. Daha önceden suçiçeği hastalığı geçirmiş kişilerse, yeniden suçiçeği hastalığına yakalanmazlar.

Zona Hastalığının Tedavisi

Gece yanığı hastalığının tedavisi, ağız yoluyla alınan ilaçların ağırlıkta olduğu bir tedavi sürecidir. Ağrı kesici ilaçlarlarda, hastalığın tedavisinde sık kullanılmaktadır. Gece yanığı hastalığı tedavi edilmiş olsa dahi, ağrısının aylar hatta yıllarca sürme ihtimalide bulunmaktadır.

Soğuk kompres uygulaması da, tedavide kullanılan yöntemlerden birisi olup, ağrı ve kaşıntıyı hafifletmek için uygulanmaktadır. Hastalığın tedavisinde dinlemekte, oldukça önemlidir.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir