Zona hastalığı neden olur
Zona hastalığı neden olur

Zona Hastalığı Neden Olur?

Posted on

Zona hastalığı, suçiçeği hastalığı ile doğru orantılı bir hastalık olup, farklı nedenlerde hastalığın oluşumunu hızlı bir şekilde tetikleyebilmektedir. Peki, bunun dışında, Zona hastalığı neden olur? Hastalığı tetikleyen diğer faktörler nelerdir? Bu soruların cevabı ve hastalıkla ilgili çok daha fazla bilgi, yazımızın devamında yer almaktadır.

Zona ciltte su dolu kabarcıklar şeklinde görülen, ağrılı bir sinir ucu hastalığıdır. Uzun süreli geçmeyen şiddetli ağrıları ile bilinen hastalığa halk dilinde, gece yanığı hastalığı denilmektedir.  Hastalığın farklı tedavi yöntemleri bulunsa da, bu ağrıların bir süre daha görülme olasılığı fazladır.  Peki, tam olarak,  zona hastalığı neden olur? Sebepleri nelerdir?

Zona Hastalığı Neden Olur?

Zona neden olur
Zona neden olur

Tedavi edilmiş suçiçeği hastalığının virüsü, tedavi sonrasında vücutta pasif konumda kalmaya devam etmektedir. İlerleyen yaşlarda kişinin vücut direncinin düşmesi, farklı bir takım hastalıklara yakalanması ve diğer faktörlerinde etkisiyle, bu virüs vücutta aktif konuma gelerek, sinir uçlarına doğru ağrılı ve hızlı bir şekilde ilerler.

Kanser hastalığı ve kanser tedavisi de, Zona oluşumunu tetiklemektedir. Genel olarak Zona hastalığı neden olur? Sorusuna maddeler halinde cevap verecek olursak;

Suçiçeği Virüsü: Zona ile suçiçeği virüsü, aynıdır. Küçük yaşta suçiçeği hastalığına yakalanmış kişilerin gece yanığı hastalığına yakalanması, oldukça kuvvetlidir.

Kronik Sorunlar: Romatizma gibi kronik hastalıklarda, zona oluşumunda etkilidir. Ayrıca romatizma ilaçları, bu etkiyi artırmaktadır.

Beslenme: Genel vücut sağlığı için önemli bir etken olan beslenme, zona hastalığını önlemek içinde önemli bir yere sahiptir.

Ciddi Enfeksiyonlar: AİDS ve Zatürre gibi ciddi enfeksiyon el hastalıklar, Zona neden olur? Sorusuna verilebilecek cevaplar arasında yer almaktadır.

Kanser ve Tedavisi: Yine kanser hastalığı ve tedavi yöntemleri, hastalığı tetikleyen faktörler arasındadır.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sisteminin önemli ölçüde zayıflaması ile Zona virüsü aktif olabilmektedir.

Zona hastalığı neden olur? Sorusuna genel bir cevap verdik. Aşağıda, herpes zoster hakkında daha fazla bilgiler bulabilirsiniz. (1)

Zona virüsü bulaşıcı mıdır?

Herpes zoster hastalığı ile ilgili merak edilen sorulardan birisi de, bulaşıcı olup olmadığıdır. Daha önceden suçiçeği geçirmiş kimseler için bulaşıcı olmayan hastalık, suçiçeği hastalığı geçirmemiş ve yaralara dokunan kişiler için, bulaşıcı olabilmektedir. Ancak hastalığın bulaşması ile direkt olarak zona değil, suçiçeği hastalığı görülmektedir.

Aynı zamanda suçiçeği aşısı yaptıran kimselere de,  hastalığın bulaşmadığı bilinmektedir.

Gebelikte Zona Hastalığı

Hamilelikte anne adayında görülen Zona hastalığı, anne ve baba adaylarını oldukça telaşlandırmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar, gebelik döneminde anne adayında görülebilecek zona hastalığının, bebeğe herhangi bir zararlı etkisinin olmadığını göstermektedir.

Hamilelikte zona hastalığı görülmesi, yaygın bir durum değildir.  Bu dönemde daha önce suçiçeği hastalığı geçirmemişseniz, Zona hastalığına yakalanmış biriyle özellikle yaraların bulunduğu bölge üzerinden temas sağlamamanız önemlidir.

Zona hastalığı bebek için zararlı olmasa da, gebelikte suçiçeği hastalığına yakalanmanız, bebekte kalıtsal bir takım problemlerin görülmesine neden olabilir. Bu gibi olumsuzluklarla karşılaşmamak için en iyi yol, hamilelikten önce suçiçeği aşısı olmaktır.

Zona Kanser İlişkisi

Hastalığın görüldüğü birçok insan, halk arasında konuşulanlara inanarak cilt kanseri olduğunu düşünmekte ve telaşa kapılmaktadır. Oysaki Zona hastalığının cilt kanseri ya da herhangi bir kanser türü ile doğrudan hiçbir bağlantısı yoktur. Sadece kanser hastalığı, Zonayı tetikleyen bir hastalıktır. Yani iki hastalıkta, tamamen birbirinden bağımsızdır.

Zona Öldürücü müdür?

Yabancı bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre, Zona hastalığının öldürücü bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmıştır.

Yapılan araştırma sonucunda bu hastalığa yakalanan 67 bin kişinin sadece %1,7’si, aynı yıl içinde felç ve kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Bu kişilerden bir kısmında kalp rahatsızlıkları bulunurken, bir kısmında ise herhangi bir rahatsızlığa rastlanmamıştır. Ancak 67 bin gibi bir sayı içerisinde, vücudun bağışıklık sisteminin de zayıflamasıyla, bazı nedenlerle ölümler görülmesi normal sayılabilmektedir.

Zaten araştırma sonucunda uzmanlar bu ölümlerin Zona ile net bir bağlantısı olduğunu kanıtlayamamış olup, hastalığın enfeksiyonlarla birlikte organları etkilediğini düşünmekle sınırlı kalmışlardır. Bu nedenle Zona tedavisinin aksatılmadan yapılması gerektiği konusuna, önemle dikkat çekmişlerdir. (2)

Zona hastalığı neden olur? Sorunuza cevapların yer aldığı yazımızı okudunuz. Hastalıkla ilgili merak ettiğiniz diğer konuları sitemizde bulabilir, konuların altına yorum yaparak, sorular sorabilirsiniz.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir