Zona Hastalığı Nedir Neden Olur
Zona Hastalığı Nedir Neden Olur

Zona hastalığı Nedir? Neden olur?

Posted on

Zona hastalığı nedir sorusunun cevabını; Suçiçeği hastalığına neden olan virüsün, zaman içerisinde aktifleşerek ciltte su dolu kabarcıklara, kaşıntı ve cilt döküntülerine neden olan ve tıp dilinde herpes zoster diye adlandırılan bir hastalıktır, şeklinde verebiliriz. Zona hastalığı nedir sorusuna tip literatürüne göre cevap verdikten sonra, hastalıkla ilgili diğer bilgilere hep birlikte göz atalım.

Zona Hastalığı Nedir?

Zona Hastalığı Nedir
Zona Hastalığı Nedir

Zona hastalığı nedir? Sorusunun cevabını yukarıda kısaca vermiş olsak da, daha fazla detay arayanlar için, konuyu biraz daha açmakta yarar vardır.

Önemli stres hallerinde, kanser,  idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkların görüldüğünde, yani bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemlerde, rahatlıkla ortaya çıkabilen Zona, halk dilinde gece yanığı hastalığı olarak adlandırılmaktadır.

Her ne kadar 50 yaş üstündeki insanlarda daha sık rastlansa da, yaşla önemli ölçüde bir bağlantısı bulunmamaktadır. 50 yaş üstü insanlarda daha fazla görülme nedeni, bu kimselerin bağışıklık sistemlerinin biraz daha zayıflamış olmasından kaynaklanmaktadır. Farklı 4 çeşidi olan hastalık, ciltte kabartı, kaşıntı, şiddetli ağrı ve döküntü olarak kendini belli etmektedir.

3 gün içerisinde görülen kabarcıklar ile en yaygın halini alan zona, daha sonra kabarcıkların patlayıp kabuk bağlamaya başlaması şeklinde devam eder. Hastalığın görsel durumu birkaç haftada ortadan kalkabilir olsa da, ağrılar haftalarca devam edebilmektedir.

Hastalığın görülmesinden dolayı şüphesi bulunanların, zona hastalığı nedir? Sorusundan önce, hastalığın belirtileri hakkında araştırma yapmaları, şüphelere yer vermemek adına daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır. (1)

Zona Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Aslında Zona hastalığının neden gerçekleştiğinin en önemli cevabını, yukarıda Zona hastalığı nedir? Sorusunun cevabına verdiğimiz tanımda söylemiş olduk. Çünkü hastalığın oluşmasındaki en büyük etken, kişinin suçiçeği hastalığı geçirmiş olmasıdır. Zona hastalığı nedir? Sorusunun cevabında yer alan tanım en büyük neden olsa da, Zona neden olur? Zona nedenleri nelerdir? Sorusuna verilecek farklı cevaplarda bulunmaktadır.

İşte zona hastalığının nedenleri

 • Yukarıda da vurgulandığı gibi, en önemli gece yanığı belirtisi, küçükken geçirilen suçiçeği hastalığıdır. Suçiçeği hastalığı görülen kişilerde, zona hastalığı görülme olasılığı çok daha fazladır.
 • Kronik sağlık sorunları yaşayan kişilerde, zona hastalığı daha fazla görülmektedir.
 • Dengesiz beslenmede, zona hastalığına yakalanma nedenlerinden biridir.
 • Kullanılan bazı ilaçların etkileri diğer nedenlerle birleştiğinde, zona hastalığını tetikleyici etkiye sahiptir.
 • AİDS ve Zatürre gibi ciddi enfeksiyonel hastalıklarda, zona nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Yaşlanma doğrudan bir zona hastalığı nedeni olmasa da, yaştan dolayı kişinin bağışıklık sisteminin zayıflaması sebebiyle, dolaylı yoldan zona hastalığının nedenleri arasında kabul edilmektedir.

Yukarıda bahsedilen nedenlerden birkaçı birlikte görüldüğünde, gece yanığı hastalığı olma riski artmaktadır. Özellikle suçiçeği geçirmiş hastalarda bu nedenlerden birisinin varlığı bile, Zona hastalığı için önemli bir nedendir.

Zona Tanısı Nasıl Konur?

Hastalığın kesin tanısı, dermatolojik muayene sonrasında konulmaktadır. Grup halinde bir araya toplanmış içi su dolu baloncuklar ve bölgenin şiddetli ağrı içinde olması, hastalığa tanı konulması için gerekli kolaylığı sağlamaktadır. Hastalığın en önemli ve sıkıntılı bulgularından birisi ise, şiddetli ağrıdır. Erken tanının yapılması, bölgede görülecek ağrı ve döküntünün uzun dönem etkilerini en aza indirmektedir.

Zona Hastalığının Tedavisi

Hastalıkla ilgili en fazla aranan sorgu olan Zona hastalığı nedir? Sorusundan sonra gelen ikinci arama ise, hastalığın tedavisi hakkındaki aramalardır. Hastalığın tedavisinde en önemli yöntem, ağızdan verilecek antivirallerdir. B Vitamini de, Zona hastalığına oldukça iyi gelmektedir. Vücut direncini artırıcı yöntemler, tedavide kısa sürede başarı sağlayan yöntemler arasındadır.

Zona hastalığında aynı tedavi yönteminin her hasta için aynı etkiyi göstermemesi nedeniyle, hastalığın durumuna göre kişiye özel yöntemler daha etkilidir.

Zona tedavisinde kullanılan bazı yöntemler, şunlardır:

 • Antikonvülzan, antideprasan ve diğer ağrı kesici ilaçlar
 • Yüzeysel anestezi görevi gören kremler
 • Ağrı hissedilen bölgeye, soğuk kompres uygulamaları
 • Bölgeye göre farklılık gösteren sinir blokları
 • Akupunktur tedavisi

Maalesef ki yukarıdaki tüm yöntemler uygulanmış olsa dahi, hastalıkla birlikte görülen ağrı geçmeyebilir ve uzun süre devam edebilir. Postherpetik nevralji ağrısı ise, bazı durumlarda hiçbir tedaviye yanıt vermeyerek, çok daha uzun süre devam edebilmektedir.

Yaşlı hastalarda yaklaşık olarak 1.5 – 2 ayda iyileşen hastalık, genç hastalarda ise 2 – 3 haftada iyileşmektedir. Ancak hastalık bu sürelerde tedavi edilmiş olsa da, ağrıları uzun bir süre daha devam edebilmektedir.

Zona Aşısı

Günümüzde bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda zona aşısı geliştirilmiş olsa da, bu aşı henüz hastalığa yakalanmamış kişiler üzerinde daha fazla etkilidir. Yetişkinler üzerinde fazla etkili olmayan aşı, çocuklar üzerinde daha fazla etkiye sahiptir. 60 yaş üzerindeki kişilere aşı yaptırmaları önerilse de, kronik hastalığa yakalanmış kişilere zona aşısı önerilmemektedir. (2)

Zona hastalığı nedir? Sorusuna cevaplar verdiğimiz bu yazının dışında, web sitemizin diğer sayfalarını gezerek, hastalık hakkında çok detaylı ve farklı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir