Zona Hastalığı Öldürür mü?

Zona hastalığından şüphelenen ya da hastalığın varlığından emin olanların en fazla sordukları soru, Zona hastalığı öldürür mü? Sorusu olmaktadır. Aşağıda Zona hastalığı hakkında detaylı bilgiler vermenin yanı sıra, hastalıkla ilgili en fazla merak edilen konuların başında gelen, Zona hastalığı öldürür mü sorusunun cevabını da sizler için verdik.

Tıptaki diğer adı herpes zoster olan ve halk dilinde gece yanığı olarak bilinen Zona hastalığının en büyük nedeni, suçiçeği hastalığına neden olan virüs olarak görülmektedir. Geçmişte suçiçeği hastalığı görülen kişilerin sonrasında bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da farklı hastalıklara yakalanması, vücutta uyur vaziyette bulunan bu virüsü aktif hale getirerek, Zona hastalığına neden olmaktadır.

Zona Öldürür mü

Zona Öldürür mü

Elbette ki tek neden bu virüsün varlığı olmayıp, farklı nedenlerde hastalığın görülmesinde rol oynamaktadır.

Genellikle vücudun üst bölgelerinde toplu halde içi su dolu kabarcıkların ağrılı ve kaşıntılı bir şekilde görülmesi şeklinde ortaya çıkan hastalık, iyileşme aşamasına doğru bu kabarcıkların döküntülere dönüşmesi şeklinde devam etmektedir. Hastalığın tedavi sürecinde başarı sağlansa dahi ağrıları uzun süre dinmeyen zona, sosyal yaşamı olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan birisi olarak göze çarpmaktadır.

Gece yanığı hastalığının orta yaş üstü kimselerde fazla görülmesinin en önemli nedeni ise, insan vücudunun yaşlandıkça bağışıklık sisteminde görülen zafiyetlerin artmasıdır. İlerlemiş yaşlarda zona hastalığına yakalanmış kişilerde hastalık, daha büyük ve farklı komplikasyonlar halinde devam edebilir.

Romatizma ilaçları başta olmak üzere kullanılan bir takım ilaçlar, suçiçeği virüsü, bağışıklık sistemindeki zayıflıklar gibi nedenler, zona hastalığını tetikleyen nedenler olup, bu olumsuzlukları yaşayan kimselerde hastalık için en fazla risk grubunda olan kişilerdir.

Zona Hastalığının En Sık Görülen Belirtileri

 • Bölgede tatlı kaşıntı diye tabir edebileceğimiz kaşıntı halinin, sıklıkla tekrar etmesi.
 • Kaşıntı görülen bölgede aynı zamanda, gıdıklanma hissi oluşması.
 • Karıncalanma hissinin oluşması.
 • Yukarıdaki belirtilerin görüldüğü bölgede, ağrı görülmesi.
 • Bölgede ya da vücutta ateşin artması.
 • Yoğun baş ağrısı ile aşırı yorgunluk hissi
 • Gastrointestinal rahatsızlıkların görülmeye başlanması.
 • Yukarıda verilen belirtilerin görüldüğü bölgede kabarcıkların oluşmaya başlaması ise, zona hastalığının en önemli belirtisidir.

Bu belirtilerden özellikle ikisi görülüyorsa, Zona hastalığı şüphesiyle biran önce doktor muayenesine gitmek, erken tanı açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

Zona Hastalığı Öldürür mü?

Zona hakkında genel verdiğimiz genel bilgilerin ardından, hastalıkla ilgili en fazla sorulan soruların başında gelen, Zona hastalığı öldürür mü? Sorusunun cevabını verelim.

Hastalıkla ilgili vücudunda herhangi bir belirtiye rastlayan insanların önemli bir kısmı, Zona hastalığı ölümcül müdür? Sorusu üzerine araştırmalar yapmaktadır. Zona hastalığı vücutta farklı yaraların açılmasına sebebiyet verdiği zaman, iç organları etkiyecek enfeksiyonların görülme olasılığı artacağı için öldürücü seviyeye ulaşabilir. Ancak hastalığın bu evreye gelmesi, kolay ve hızlı değildir.

Bu nedenle gerekli tedaviler yapılarak önlem alınması halinde, öldürücü etkisi yok denecek kadar az olmaktadır. (1)

Zona Hastalığı Kanser midir?

Gece yanığı ile ilgili en sık sorulan sorulardan birisi de, Zona hastalığı kanser midir sorusu olmaktadır. Hastalık her ne kadar cilt üzerinde farklı bir görüntü oluşturuyor olsa da, bir kanser türü değildir.

Zona Ağrısına Ne İyi Gelir?

Zona hastalığı öldürür mü? Sorusu gibi, hastalığın görüldüğü kişilerin en sık sorduğu diğer bir soruda, zona ağrısına ne iyi gelir? Sorudur. Çünkü hastalık yüzeysel olarak tedavi edilmiş olsa bile, ağrıları bir dönem daha devam etmektedir.  Aşağıdaki yöntemler, zona ağrısına iyi gelen uygulamalar olarak bilinmektedir.

 • Ağrının hissedildiği bölgenin, sirkeli ılık su ile yıkanması.
 • Bölgeye, soğuk kompres uygulanması.
 • Ağrının yoğun hissedildiği yerin, saf zeytinyağı ile iyice ovulması.
 • Ağrı kesici ilaç, iğne ve kremler.
 • Bazı durumlarda, sıcak kompres uygulaması.

Zona hastalığı öldürür mü? Başlıklı yazımızı okuduğunuz. Hastalıkla ilgili daha geniş bilgilere ulaşmak için, diğer sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın. (2)

Paylaş!

Yorum Yap