Zona Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Varisella zoster olarak bilinen ve suçiçeği hastalığı sürecinde vücutta kalan virüsün, zaman içerisinde bağışıklık sisteminin zayıf kalmasıyla ortaya çıkardığı sinir ucu hastalığına, zona hastalığı denilmektedir. Gece yanığı hastalığı olarak da bilinen zona, kaşıntılı ve ağrılı bir hastalıktır. Bu yazımızda zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer? Sorusuna cevap vereceğiz.

Zona Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer sorusu, özellikle hastalığın şiddetli ağrısından muzdarip olanların en sık sorduğu sorulardan birisidir. Hastalık sürecinde ağrılar bazen hafif ataklarla seyrederken, bazen ise son derece şiddetli bir hale gelebilmektedir.

Zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer? Sorusuna verilecek net bir cevap, yoktur. Zira hastalığın normal semptomlarını önlemek için tedavi yapılmış olsa da, ağrılar hemen dinebileceği gibi aylar ve hatta yıllarca sürebilmektedir.

Sorunun cevabını genel tedavi süreciyle alakalı verecek olursak, hastalıkta kullanılan ilaçların hastaya etkisine göre 10 gün ile 40 gün arasında değişebilmektedir. Bu normal tedavisi sürecini içine alan bir süredir. Ancak ağrıların devam etmesi halinde, yukarıda bahsettiğimiz gibi ek tedavi süreci olabilir ve ağrılar nedeniyle uzun süre ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir.

Zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer
Zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer?

Zona Hastalığı Tekrarlar mı?

Normal şartlarda tekrarlayan bir hastalık olmasa da, daha önceden tedavi olan kişinin vücut direncine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Vücut direncinin önemli ölçüde düşmesi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması sebebiyle, hastalığın yeniden ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Zona Hastalığı Kansere Çevirir mi?

Ciltte deri altında görülen kabarcıklar ve hastalığın döküntülü bir şekilde seyretmesi, zona hastalığı kansere çevirir mi? sorusunu akıllara getirmektedir. Zona hastalığı kansere dönüşmese bile, zamanında ya da hiç tedavi edilmediği durumlarda iç kısımlara ilerleyerek organların çevresine ve hatta diğer organlara zarar verecek düzeye ulaşabilir. Her ne kadar bu risk düşük olsa da, her zaman değerlendirilmesi gereken bir risktir.

Zona Hastalığının Tedavisi

Hastalığın tedavisinde kaşıntıyı ve ağrıları önleyici, bir takım ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların yanı sıra tedavi sürecinde hastanın iyi bir şekilde dinlenmesi, tedavinin daha olumlu geçmesi açısından önemlidir.

Hastalığın tedavisinden sonra, ağrıların devam etmesi halinde ağrıların kesilmesine yönelik tedavi şekilleri uygulanır ve genellikle farklı ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Paylaş!

Yorum Yap