Zona hastalığı tehlikeli mi
Zona hastalığı tehlikeli mi

Zona Hastalığı Tehlikeli midir?

Posted on

Hastalığın tam olarak olgunlaşması nedeniyle şiddetli ağrıların görülmesi, hastalar için akla ilk olarak Zona hastalığı tehlikeli midir sorusunu getirmektedir. Zona hastalığı ile ilgili internet üzerinden yapılan arama sonuçlarına baktığımızda, ilk 4 soru arasında Zona hastalığı tehlikeli midir sorusu yer almaktadır.

Bunun dışında hastalığın bulaşıcı olup olmadığı ve kanser hastalığıyla ilgili bağlantısının bulunup bulunmadığı, diğer arama terimleri arasında yer almaktadır. Zona hastalığı tehlikeli midir sorusunun cevabına geçmeden önce, hastalık hakkında yeterli bilgisi olmayanlar için, genel bilgi vermek daha faydalı olacaktır.

Zona Hastalığı Görülme Sebepleri Nelerdir?

Zona hastalığı tehlikeli midir
Zona hastalığı tehlikeli midir?

Zona hastalığıyla ilgili diğer yazılarımızda da sıklıkla bahsettiğimiz gibi hastalığın en önemli nedeni, suçiçeği hastalığıdır. Geçmişte bu hastalığa yakalanmış kişilerin Zona hastalığına yakalanma riski, diğer insanlara göre çok daha fazladır.

Çünkü zona hastalığına neden olan virüs ile suçiçeği hastalığı virüsü aynıdır. Suçiçeği hastalığı tedavi edilmiş olsa bile virüs, vücutta pasif durumda beklemektedir. Farklı hastalıkların görülmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması, aşırı stres, depresyon ve farklı birçok faktör, bu virüsün aktifleşerek Zona hastalığını oluşturmasını tetiklemektedir.

Ancak burada bilinmesi gereken diğer önemli konu, her suçiçeği hastalığına yakalanmış kişinin, Zona hastalığına da yakalanmayacağıdır.

Halk arasında gece yanığı olarak bilinen zona, vücudun herhangi bir yerinde birden fazla su dolu kabarcığın, kaşıntılı ve ağrılı bir şekilde görülmesi şeklindedir. Hastalık hakkında verdiğimiz kabaca bilgilerden sonra, Zona hastalığı tehlikeli midir sorusuna cevap verelim. (1)

Zona Hastalığı Tehlikeli midir?

Zona hastalığının tehlikeli olup olmadığı, tüm hastalıklarda olduğu gibi tedavi sürecinin ne düzeyde yapıldığına bağlıdır. Tedavisine tam anlamıyla dikkat edilmeyen en basit hastalıklar dahi bazı durumlarda tehlikeli boyutlara ulaşabiliyorsa, tedavisi dikkate alınmadığı zaman zona hastalığı da tehlikeli bir boyuta taşınabilir.

Tedavisinin dikkatli yapılmadığı gece yanığı hastalığı kabarcık durumundan yara haline dönüşerek, enfeksiyonlara maruz kalabilir. Hastalığın ciddi bir enfeksiyona maruz kalması neticesinde hastalık derinleşerek, iç organlara zarar verebilmektedir.

Ancak tedavisine dikkat edilen Zonanın, bu evreye ulaşması oldukça zayıftır. Yani özetle buradaki en önemli etken, hastalığın tedavisinin ne derece önemsendiğidir. (2)

Zona Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Hastalıkla ilgili sorulan bir diğer önemli sorular ise Zona hastalığı bulaşıcı mıdır ve Zona hastalığı kansere çevirir mi sorularıdır.

Yapılan araştırmalar sonucunda hastalığın bulaşıcılığı konusunda, enteresan bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgi ise Zona hastalığının daha önceden suçiçeği hastalığı geçirmiş kişilere göre, bulaşıcı bir hastalık olmayışıdır. Yani hastalık, suçiçeği geçiren hastalara bulaşmamakta olup, bu hastalığı geçirmeyen kişilere bulaştığında ise, suçiçeği hastalığı olarak geçiyor olmasıdır.

Hastalığın bu şekilde bulaşmaması için uzmanlar tarafından yapılan en önemli tavsiye ise, kişilerin hastalıklı bölgeye temas etmemeleridir.  Netice itibariyle araştırma sonuçlarından edindiğimiz bilgilere göre,  Zona hastalığı kolay bulaşıcı bir hastalık değildir.

Zona Hastalığı Kansere Çevirir mi?

Gece yanığı hastalığının ciltte tomurcuk ve kızarıklık şeklinde görülmesi, hastaların cilt kanseri oldukları yönünde paniklemesine neden olmaktadır. Oysaki zona hastalığının, cilt kanseri ya da diğer kanser türleri dolaylı yoldan bağlantısı olsa da, doğrudan hiçbir bağlantısı yoktur.

Gece yanığı ile kanser hastalığının tek bağlantısı, kanser hastalıklarının Zona hastalığını ufak ölçekte tetikliyor olmasıdır. Yani sadece hastalığın nedenleri arasında, küçük bir paya sahiptir.

Gece Yanığının Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler Zona hastalığının, en sık görülen önemli belirtileridir. Bu belirtiler arasında en önemlisi ise, diğer belirtilerle birlikte görülen su kürecikleridir.

  • Özellikle vücudun üst bölgesinde görülen, şiddetli yanma hissi.
  • Deri yüzeyinde görülen batma hissi.
  • Bölgede şiddetli ağrı.
  • Bölgede, deri yüzeyinde kızarıklık görülmesi.
  • Aynı bölgede, kırmızı su dolu küreciklerin grup halinde ortaya çıkması.

Yukarıdaki belirtilerden su dolu kabarcıkların toplu halde görülmesi tek başına bile önemli bir belirti iken, diğer belirtilerin birkaçının aynı anda görülmeleri de, gece yanığı hastalığı için önemlidir. Bu belirtiler görülüp şüpheye düşüldüğünde, hiç vakit kaybetmeden doktora giderek muayene olmak, erken tanı açısından son derece önemlidir. (3)

Zona hastalığı tehlikeli midir sorusunun cevabının yanı sıra, web sitemiz üzerinde hastalıkla ilgili farklı detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Hastalıkla ilgili sormak istediklerinizi, konu altına yorum yaparak sorabilirsiniz.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir