Zona hastalığına hangi bölüm bakar?
Zona hastalığına hangi bölüm bakar?

Zona Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Posted on

Zona hastalığı Tıp dilinde Herpes Zoster olarak tanımlanır ve virüs kaynaklı olarak ortaya çıkan bir deri hastalığıdır. Zona virüsü, sinir hücrelerine zarar verir ve cilt yüzeyinde oluşan ağrılı ve döküntüye sebep olan bir hastalıktır. Zona hastalığı çok çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar ve farklı yaş grubundan kadın ve erkeklerde görülür. Hastalığın ilk aşamasında kişiler şiddetli ağrılar baş gösterir. Şiddetli ağrıyı ise deride aşırı hassasiyet, yanma, ateşlenme ve çoğu durumda halsizlik ortaya çıkar.

Zona iz bırakan bir hastalık değildir. Ancak iltihabi enfeksiyona yol açar. Tedavi edilme süresinden sonra 2 le 4 hafta arasında iyileşme sürecine girer. Enfeksiyona yapılacak bilinçsiz ve gelişigüzel müdahaleler ise deride şiddetli ağrılara ve yanık izleri kalmasına neden olur. Bu durumlarda deri cansız bir doku haline gelebilir. Zona hastalığına yakalananların en merak ettiği durum da Zona hastalığına hangi bölümün baktığıdır. Önce hastalığın nedenlerini anlatarak başlayalım:

  • Otik Zoster  olarak da bilinen Ramsey-Hunt Sendromu
  • Kranial Zoster
  • Oral Zoster
  • Oflalmik Zoster olarak da bilinen Göz Tutuluşu Zona

Zona Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Zona hastalığı hangi bölüm
Zona hastalığı hangi bölüm

Zona hastalığına yakalanmanız durumunda ilk dikkat etmeniz gereken cilt yüzeyini dış darbelere karşı korumak olacaktır. Bölgeye uygulanacak bir dış müdahale enfeksiyon kapmasına, ağrıların artmasına, hastalıktan sonra iz kalmasına ve darbenin şiddetine göre cansız doku oluşmasına neden olur.

Uzman doktorla görüşme sonrasında ortaya konan tedavi planı gereğince ilaç, krem veya medikal ürünlerin kullanımına dikkat etmelisiniz. Doktor tavsiyesi dışında başka ilaç ya da bitkisel bir ürün kullanmaktan kaçınmalısınız. Gelişigüzel kullanacağınız bir ilaç yan etkileri yüzünden Zona hastalığını tetikleyebilir.

Hastalığa yol açan bölge her zaman sterilize edilmelidir. Özellikle de doktorun tavsiyesi dikkate alınarak bölgenin temizliği aksatmadan yapılmalıdır. Çünkü Zona hastalığında enfeksiyon riski oldukça yüksektir.

Zona Hastalığına Bakan Bölüm

Cildinizde Zona hastalığını gösteren bir belirti ortaya çıktığında Dermatoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ya da Nöroloji bölümlerine başvurabilirsiniz. Başvurduğunuz hastanede bu bölümlerden birine yönlendirmeniz yapılacaktır ve tedavi süreciniz bu bölümlerden birinde sürdürülecektir.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir