Zona Hastalığında Banyo Yapılabilir mi?

Zona Hastalığında Banyo Yapılabilir mi?

Posted on

Zona, ciddi bir deri hastalığı olarak bilinir. Bu rahatsızlık ise daha önceden suçiçeği hastalığı geçirmiş bireylerde ortaya çıkar ve kişiye oldukça sancılı bir dönem yaşatabilir. Cilt yüzeyinde bazı yaralara sebep olan Zona hastalığı eş zamanlı kaşıntı ve deri döküntüsü oluşmasına sebep olur. Zona hastalığı tıp dilinde ise Zona Zoster olarak adlandırılır. Zona hastalığında banyo yapılma durumu oldukça merak edilen bir sorudur.

Zona Hastalığında Banyo
Zona Hastalığında Banyo

Zona Hastalığı kişinin sinir uçlarında iltihaplanma sonucu oluşur. Ancak hastalar Zona hastalığında banyo yapamayacağına dair fikir yürütür. Ancak Zona hastalığında banyo ya da suyla temas etme durumunda bir sakınca bulunmaz. Bu durumda önemli durum da banyo sırasında cildin tahrişe uğramamasıdır. Zona hastalığında banyo sırasında tahriş olan ya da yara halde bulunan bölgelerde yakıcı bir madde sürülmez ve lif kullanılmamalıdır. Su ne kadar sıcak olursa kişi o denli rahatsız olacaktır.

Zona hastalığında banyo sırasında kullanılan tüm jeller ve şampuanlar dikkatli ve özenli bir şekilde seçilmelidir. Kullanılan ürünler doğal olması hastaya faydalı olacaktır. Zona hastaları bu yüzden cildini korumalıdır. Seçilen ürünler doğrudan doğruya sağlıklı ve hassas olmalıdır. Zona hastalığında banyo ve su teması yasak olmaz ve banyo yapılabilir. Ancak hastalık geçene kadar kişinin havuza ya da denize girmemesi gerekir. Denizde bulunan yoğun tuz, hastanın cildinde tahriş olmasına neden olur. Havuzda bulunan kimyasallar hastanın cildini tahriş eder ve yaraların mikrop kapmasına sebep olur.

Zona Tedavi Süreci

Zona hastaları tedavi sürecinde uzun ve zahmetli bir süreç yaşarlar. Hastalığın son derece sancılı geçtiği bilinmelidir. Hastanın durumu için tam teşhis ortaya konduğunda uygun kremler belirlenir. Tedavi süreci oldukça uzun bir süreçtir ve hastanın tüm tedavi sürecinde sağlığına son derece dikkat edilmesi gerekir. Zona ilk günlerde yaralar oluşmadan tespit edilerek kontrol altına alınırsa daha kolay tedavi edilir. Aksi halde ise yaralar ortaya çıktıktan sonra tedavi süreci sancılı ve acılı yaşanır. Hastalık, kişinin vücudunda kaşıntı ve sancı olarak başlar ve vücudun belirli bölgelerinde görülür.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir