Zona hastalığına ne iyi gelir
Zona hastalığına ne iyi gelir

Zona Hastalığında Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Posted on

Dinmek bilmeyen ağrılarıyla bilinen zona, cilt üzerinde su dolu tomurcukların oluşması şeklinde görülen bir hastalık türüdür. Peki Zona hastalığında neler yenmeli?  Zona hastalığında beslenme nasıl olmalıdır? Tüm bu soruların cevabı ve hastalıkla ilgili detaylı bilgiler, yazımızın devamında.

Halk arasında gece yanığı hastalığı olarak da bilinen Zona, genelde vücudun direncinin zayıfladığı dönemlerde görülen hastalıklardan birisidir. Özellikle vücudun üst kısımlarında daha sık rastlanan hastalık, bir sinir ucu iltihabı hastalığı olup, her yaştan insanda görülebilmektedir.

Hastalığın meydana geldiği bölgelerde ciddi bir tahriş söz konusu olurken, bölgede şiddetli ağrı, yanma, batma ve zonklama vakaları da görülmektedir. Hastalığın en önemli sebepleri arasında, hastanın küçük yaşlarda geçirdiği suçiçeği hastalığına neden olan virüs yatmaktadır. Suçiçeği hastalığı zamanında tedavi edilmiş olsa da virüs vücuttan yok olmamakta, uyur vaziyette vücutta kalmaktadır. İleriki zamanlarda aktif hale gelen virüs, sinir uçlarına doğru hızla ilerleyerek, Zona hastalığının görülmesine sebep olmaktadır.

Birtakım ilaç ve kremler hastalığın tedavisinde etkili olsa da, zona hastalığında beslenme de oldukça büyük önem taşımaktadır. Kullanılan ilaç ve kremlerin yanı sıra hastalığa yönelik beslenmede, hastalıkla birlikte ortaya çıkacak şikayetlerin şiddetini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Zona Hastalığında Beslenme?

Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaç ve kremler dışında, Zona hastalığında beslenme nasıl olmalıdır? Sorusuna vereceğimiz cevapları kapsayan yiyeceklerde, hastalığın etkisini azaltan etkenlerden birisidir.  Bu besin maddelerini hastalık süresi boyunca yeterli miktarlarda tüketmenin, Zona için faydalı olduğu bilinmektedir.

Zona hastalığına ne iyi gelir?

Kuşburnu

Uzmanların, Zona hastalığında neler yenmeli? Sorusuna verdikleri ilk cevap, kuşburnudur. Hastalığa bağlı şikayetlerin azaltılmasında en etkili besin öğesi olan kuşburnu, genellikle çay şeklinde tüketilmektedir. Kuşburnu tek başına çay olarak tüketilebileceği gibi, bazı gıdaların eklenerek yapıldığı sular ve yine çaylar şeklinde de tüketilebilmektedir.

Bitki her ne kadar hastalık için faydalı olsa da, aşırı tüketiminden mutlaka kaçınılması gerekmektedir. Genellikle günlük içilecek 3 bardak kuşburnu çayının hastalığa iyi geldiği söylense de, bitkiyi tüketmeden önce kullanım şekli ve miktarı hakkında doktorunuza danışmak yararlı olacaktır.

Zona hastalığında beslenme
Zona hastalığında beslenme

Zerdeçal

Genel vücut sağlığı açısından da birçok önemli faydası bulunan zerdeçal, zona hastalığında neler yemeli? Sorusuna verilecek bir diğer önemli cevaptır. Zona hastalığına oldukça faydası olduğu bilinen zerdeçal, hastalar tarafından farklı tüketim yolları ile tüketilmesi önerilmektedir.

Bal

Hastalığa iyi geldiği bilinen bir diğer besin maddesi ise, doğal baldır. Yine genel sağlık açısından da oldukça faydalı olan doğal bal, zona hastalığının tedavi sürecinde de oldukça olumlu etkileri bulunan besin öğeleri arasında yer almaktadır. Farklı gıdalarla karıştırılarak tüketilebileceği gibi, tek başına da  rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Zeytin ve Zeytinyağı

Zona hastalığına ne iyi gelir? Sorusunun cevaplarından biriside, uzmanlar tarafında özellikle  kalp sağlığı açısından şiddetle tavsiye edilen zeytin ve zeytinyağıdır. Özellikle hastalık sürecinde günlük en az 20-30 adet zeytin tüketilmesi, yemek ve salatalarınızda ise zeytinyağı kullanımının artırılması önerilmektedir.

İncir

Gerek kuru ve gerekse yaş incir, Zona hastalığına oldukça faydası bulunan bir diğer besin maddesidir. Hafızayı güçlendirici etkisinin yanında genel sağlık açısından büyük öneme sahip besin maddeleri arasında bulunan incir, Zona hastalığının şiddetini azaltmak için, tüketilmesi tavsiye edilmektedir. (1)

Zona Hastalığı Nasıl Geçer?

Zona hastalığında neler yemeli? Sorusunun ardından, Zona hastalığı nasıl geçer? Sorusunun cevabını aramak, iki soru arasındaki bağlantı sebebiyle, hastalığın şiddetini en aza indirmek açısından faydalı olacaktır.

Hastalığın tedavisinde en sık kullanılan ilaçlar, anti-viral, ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlardır. Bunların yanı sıra farklı cilt kremleri de, hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca sinir köklerinden gelen ağrıyı azaltmak için, etkisi uzun süren ağrı kesici iğnelerde yapılmaktadır.

Bunların dışında Zona hastalığında beslenme nasıl olmalıdır başlığı altında yer alan besin maddelerini tüketmek de, hastalığın tedavi sürecinde önemli faydalar sağlamaktadır.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir