Zona hastalığında neler yemeli
Zona hastalığında neler yemeli

Zona Hastalığında Neler Yemeli?

Posted on

Zona ciddiye alınması gereken bir deri hastalığıdır. Çok şiddetli ağrılara neden olduğu için dayanılmaz hale gelebilir. Bu nedenle birçok kişi bu hastalıktan hemen kurtulmanın yollarını arar. Hastalıklarda alınan ilaçlar ve uygulanan tedavi yöntemleri kadar, nasıl beslenilmesi gerektiğinin önemi de yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bizde bu yazımızda zona hastalığında neler yemeli sorusuna cevap vererek, zonaya iyi gelen yiyecekler hakkında bilgi vereceğiz.

Öncelikle zona hastalığını tanıyarak başlayalım.

Zona Hastalığı Nedir Neden Olur?

Zona hastalığı halk arasında gece yanığı ve kuşak hastalığı olarak da bilinmektedir. Vücudun belirli noktalarında çıkan bu hastalık genellikle bel çevresinde yoğunlaşmaktadır. Hespes zoster virüsleri nedeniyle ortaya çıkan gece yanığı suçiçeğinin ileri düzeyi olarak düşünebilir. Zaten zona da suçiçeğine bağlı olarak oluşmaktadır. Suçiçeği geçirildikten sonra virüs tamamen ölmez ve uyku moduna geçer. Geçen zaman boyunca vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasını bekler ve fırsat bulduğunda da ortaya çıkar.

Zona hastalığı belirtileri deride yanma, kaşıntı ve dökülmelerdir. Bu başlangıç belirtilerinin ardından ağrılar oluşmaya başlar. Son olarak da su dolu baloncuklar görülür. Tüm bu rahatsızlıkların daha hızlı ortadan kalkmasını istiyorsanız zona hastalığında neler yemeli sorusunun cevabını bilmelisiniz.

Zona Hastalığı Tehlikeli midir?

Zona Hastalığı Tehlikeli midir?
Zona Hastalığı Tehlikeli midir?

Genel olarak orta yaş grubunda etkili olan bu hastalık yaşlılarda ve çocuklarda görüldüğünde tehlikeli olabilir. Zona hastalığı çok şiddetli ağrılara neden olur. Tedavisine hemen başlanmazsa ve uygun tedavi uygulanmazsa zona ağrıları dayanılmaz hale gelir.

Zona hastalığında oluşan ağrılar iyileşmeden sonra da devam edebilir. Bazı hastalarda kalıcı ağrılara neden olabilir. Kalıcı ağrıların sebebi sinir uçlarının tahribata uğramasıdır.

Zona Hastalığına Ne iyi Gelir?

Zona tedavisinde birtakım ilaçlar ve kremler kullanılmaktadır. Bunların hastalığın tedavisinde gerekli olduğu muhakkaktır. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemini uygulamaktan vazgeçerek yiyeceklere yönelmemelisiniz. Zonaya iyi gelen yiyecekler bunların yanında takviyedir ve hastalığın daha hızlı iyileşmesi konusunda yardımcı olur.

Zona hastalığı genellikle 3-4 hafta sürmektedir. Bu süreç boyunca zonaya iyi gelen yiyecekler bol bol tüketilmelidir. Bu yiyecekler zonanın tedavi sürecini hızlandıracağı gibi ağrılarınızın dinmesine de yardımcı olacaktır. Zona hastalığında neler yemeli diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. (1)

Zonaya İyi Gelen Yiyecekler – Zona Hastalığında Neler Yemeli

Zonaya iyi gelen yiyecekler genel olarak bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerdir. Biz özellikle dört besin üzerinde duracağız. Fakat sizler bağışıklık sistemini güçlendiren, özellikle de B ve C vitaminlerini içeren sebze ve meyveleri de bolca tüketebilirsiniz. Şimdi gelelim yazımızın ana teması olan Zona hastalığında neler yemeli konusuna.

1-) Zerdeçal

Zonaya iyi gelen yiyecekler
Zonaya iyi Gelen Yiyecekler

Zona hastalığında beslenme son derece önemlidir. Bu nedenle zonaya iyi gelen yiyecekler bol bol tüketilmelidir. Bu yiyeceklerin başında da zerdeçal gelmektedir. Zona hastalığı belirtileri başladıysa tedavi süresince zerdeçal tüketebilirsiniz. Çeşitli karışımlarda ve sularda da zerdeçal kullanarak bu yardımcı gıdanın faydalarından yararlanabilirsiniz.

2-) Bal

Bal birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek bir besindir. Bu nedenle zona hastalığında beslenme programı hazırlıyorsanız balı da en başa yazmalısınız. Besin değerleri çok yüksek olan bal, bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar ve zona ağrılarına iyi gelir.

3-) Kuşburnu

Zona hastalığına iyi gelen yiyecekler arasındadır. Özellikle çayı yapılarak içilebilir. Zona tedavisinin daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olur ve ağrılarınıza iyi gelir.

Kuşburnu tüketirken aşırıya kaçmamanız gerekmektedir. Bu bitkinin çayı çok fazla içildiğinde yan etkiler gösterebilmektedir. Bu nedenle öncelikle doktorunuza başvurun ve tavsiyesini alın. En doğru tüketim miktarını doktorunuz belirtecektir.

4-) Papatya Çayı

Zona hastalığında beslenme ağrıların giderilmesi için çok önemlidir. Papatya çayının sakinleştirici etkisi ağrıların azalmasını sağlar. Ayrıca zona ağrılarından dolayı uyuyamıyorsanız bir fincan papatya çayı için. Daha kolay uykuya daldığınızı fark edeceksiniz. (2)

Zona hastalığında neler yemeli başlıklı yazımızın sonuna geldik. Zona hastalığı konusunda merak ettiklerinizi yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir