Zona Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Zona birçok kişide görülen bir deri hastalığıdır. Özellikte stres, üzüntü ve depresyon dönemlerinde ortaya çıkar. Zona kaşıntısı hastalığın ilk belirtilerindendir. Kaşıntı ve yanmadan sonra ağrılar başlar. Zona hastalığı çok ağrılı geçtiğinden hemen tedavi altına alınmalıdır.

Zona kaşıntısı çok rahatsız edici olduğundan hastalar bu sorundan kurtulmak için birçok yöntem denemektedirler. Bizde bu yazımızda zona kaşıntısı nasıl geçer, zona kaşıntı kremi var mıdır ve en etkili kaşıntı kremleri nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Zona Kaşıntısı

Zona Kaşıntı Kremi

Zona Kaşıntısı

Halk arasında gece yanığı olarak bilinen zona son dönemlerin en önemli cilt sorunlarından biridir. Hastalık suçiçeği virüsü nedeniyle oluşmaktadır. Suçiçeği hastalığından sonra virüs tamamen ölmez, vücudun sinir köklerinde pasif hale gelerek bağışıklık sisteminin zayıflamasını bekler.  Bulduğu ilk fırsatta da zona olarak ortaya çıkar.

Zona çok kaşıntı yapan ve ağrılı bir deri hastalığıdır. Öncelikle uzman bir doktora muayene olunmalı ve tedaviye hemen başlanılmalıdır. Tedavide hem zona kaşıntısı için hem de ağrılar için ilaçlar ve çözüm yolları sunulacaktır.

Zona hastaları kaşıntıdan ve su dolu baloncuklardan çok rahatsız olur. Dikkat edilmesi gereken nokta baloncukların patlatılmaması ve zona bulunan yerin kaşınmamasıdır. Kaşıntı çok şiddetli olduğundan hastalar kendini tutmakta zorlanabilir. Bu nedenle kaşıntısı giderici kremler ve ilaçlar kullanılarak yardımcı tedavi uygulanmalıdır. (1)

Zona Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Zona kaşıntısı hastalığın en temel belirtilerinden biridir. Baloncuklarla birlikte zona kaşıntısı da artar ve inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Bu dönemde hastaların aklına yalnızca zona kaşıntısına ne iyi gelir sorusu gelmektedir.

Piyasada birçok zona kaşıntı kremi bulunmaktadır. Bu kremler kullanılmadan önce asıl tedaviye başlanılması ve doktor tavsiyesi alınması gerektiği unutulmamalıdır. Hastalığın iyileşmesi ortama 3 hafta sürdüğünden kaşıntı kremi kullanılması da önemlidir. Zona kaşıntıları çoğu zaman dayanılmaz bir hal alabilmektedir.

Zona hastalığına iyi gelen ilaçlar yalnızca doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Bu hastalıkla ilgili birçok ilaç satılmakta olup, eczanelerden tedarik edilmesi önerilmektedir. Zonaya iyi gelen kremler nelerdir ve zona kaşıntısına ne iyi gelir sorularının cevabını kullanılan ilaç ve kremlerle verelim.

Zona Kaşıntı Kremleri

Zona için krem arayışındaysanız buradaki önerilerimize dikkate alabilirsiniz. Kremlerin yan etkileri ve diğer hastalıklarla etkileşimi araştırılmalı, her zaman doktor tavsiyesine uyulmalıdır. Şimdi zona kaşıntı kremleri nelermiş ve zona hastalığı kremi nasıl kullanılır inceleyelim. (2)

Aklovir %5 10 Gr Zonaya iyi Gelen Krem

Zona hastalığının bulunduğu bölgeye sürülerek uygulanır. Etkin maddesi olan asiklovir’e alerjisi olanların kullanması sakıncalıdır. İlaç genel zona tedavisinde kullanılır. Bu nedenle batma hissi ve yanma gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Yalnızca doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

ACYL %5 10 Gr Zona için Krem

Oldukça yaygın kullanılan bu zona kremi, hastalık sonucunda oluşan açık yaraların iyileştirilmesi için kullanılır. Günde 5 defa uygulanılması önerilen zona kremi 4 saat arayla sürülmelidir. Hastalık belirtileri oluştuğunda hemen kullanılması gereken bir kremdir. Bu nedenle zona teşhisinin erkenden konulması çok önemlidir. Bu zona hastalığı kremi deride pullanma, döküntü, kızarıklık ve kaşıntı gibi yan etkiler gösterebilir. Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

HERNOVIR %5 10 Gram Zona Kremi

Zona için kullanılan bu kremin içeriğinde asiklovir, propilen glikon ve setotearil bulunmaktadır. Zona tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar arasındadır. İlaç günde 5 defa ve 4 saat arayla kullanılmalıdır. İlacın yan etkileri arasında döküntü, kaşıntı, ateş, yanma, deride kuruma, şişlik, kızarıklık, nefes darlığı ve kurdeşen yer almaktadır. İlacın yan etkileri görüldüğünde en yakın sağlık kurumuna başvurmalı ve bu ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalısınız.

Asiviral %5 10 Gr Zona Merhemi

Bu zona kremi hastalığın etkilerinin kaldırılması için kullanılmaktadır. Uygulandığı bölgede virüslerin yok olmasını, yanmanın ve ağrının giderilmesini sağlar. Alerjisi olanların kullanması önerilmez. Deride kuruluk oluşması kremin yan etkilerindendir. Yalnızca doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

Zovirax %5 Krem

Zona tedavisinde kullanılan kremler arasında yer alan Zovirax, uçuk tedavisinde de kullanılmaktadır. Genital bölgeyle ve gözle kesinlikle temas etmemelidir. Kremin yan etkileri olan yanma, batma, kuruma ve pullanma görülmesi halinde doktor tavsiyesi alınmalıdır. Zona için kullanılan bu krem doktor tarafından verilmedikçe kullanılmamalıdır.

Virosil %5 10 Gr Krem

Zona tedavisinde kullanılan bu krem 4 saat arayla günde 5 defa uygulanmalıdır. Kremin gözlerle temas etmemesine dikkat edilmeli, temas etmesi durumunda bol suyla yıkanmalıdır. Kremin içeriğinde bulunan asiklovire alerjisi olan hastalar kullanmamalıdır. Uzman bir doktorun tavsiyesi ile kullanılması önerilir.

Paylaş!

Yorum Yap