Zona nasıl başlar
Zona nasıl başlar

Zona Nasıl Başlar?

Posted on

Zona nasıl başlar sorusu birçok insanın merak ettiği bir konudur. 50 yaş üstünde daha sık olarak görülen hastalık, her yaşta görülebilir. Varicella zoster isimli virüs duyusal sinir hücresi gruplarını tutar, ağrıya ve döküntüye sebep olan Zona hastalığını başlatır. Zona nasıl başlar diyorsanız ağrı, ciltte kabartı, kaşıntı ve döküntü ortaya çıktığını bilin. Zonayı ortaya çıkaran virüs, sinir hücrelerinden deri yüzeyine ulaşarak burada döküntü başlamasına yol açar. Genel olarak vücudun yarısında ortaya çıkan hastalık diz, dirsek altında kalan bölümlerde seyrek olarak görülür. Zona üçüncü gün sonunda kabarcıklar yayılır. Daha sonra patlayarak kabuk bağlarlar. Bu hastalığın iyileşmesi 2-3 hafta sürer. İyileşme aşamasında yüksek ateş ortaya çıkabilir.

Suçiçeği çok küçük yaşlarda ortaya çıkar. Hastalık iyileşince virüs vücutta uyur ve direnci düşürür. Bununla birlikte bağışıklık sistemini zayıflatan bir durum sonucunda suçiçeği virüsü aktif hale gelir ve bu sefer zona adı verilen hastalığı ortaya çıkarır.

Zona Nedenleri Nedir?

Küçük yaşta suçiçeği ile varicella zoster virüsünü vücutta bazı sinirlere yerleşen kişiler daha sonra zona nasıl başlar sorusunun cevabı olan virüs, yıllarca vücutta kalır. Daha sonra bağışıklık sistemi zayıfladığı an aktiflik yeniden ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin yavaşlaması ise şu nedenlere bağlı olur:

  • Yaşlanma
  • Romatizmal hastalıklar gibi kronik sağlık problemleri
  • Dengesiz şekilde beslenme
  • Birtakım ilaçlar
  • Zatürre, AİDS gibi enfeksiyon durumları
Zona Hastalığı
Zona Hastalığı

Zona Belirtileri Nelerdir?

Zona nasıl başlar sorusundan sonra zona belirtilerini bilmek gerekir. Şiddeti ve süresi hastanın bağışıklık sisteminin durumuna ve yaşına göre değişir. Genel olarak döküntülerden birkaç gün önce ağrı, yanma ve kaşınma ortaya çıkabilir. Bağışıklık sistemi fazlasıyla zayıf kişilerde şikâyet, uykuyu önleyecek derecede ağrı ortaya çıkabilir. Zona belirtilerinin ortaya çıkması değişebilir. Hastalık döküntü öncesi şiddetli ağrı olarak da ortaya çıkabilir. Bu durumda ağrının ortaya çıktığı bölgede kalp krizi, böbrek taşı ya da apandisit ile karışabilir. Bu durumda deri döküntüleri ağrı başladıktan birkaç gün sonra ortaya çıkar. Bu yüzden zona hastalığı bu tarz belirtiler sonucunda ortaya çıkar.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir