Zona nasıl bir hastalıktır
Zona nasıl bir hastalıktır

Zona Nasıl Bir Hastalıktır?

Posted on

Zona nasıl bir hastalıktır merakı tüm insanlarda ortaya çıkar. Bu hastalık suçiçeği virüsü olan varicella zoster tarafından ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu yüzden de çocukluk döneminde geçirdiğini suçiçeği hastalığı bir daha ortaya çıkmasa da zona olarak karşınıza çıkabilir. Suçiçeği enfeksiyonu sonunda virüs sinir kökleri üzerinden derin bir uykuya dalar. Bağışıklık sisteminin zayıflayacağı güne adar ekler. Bağışıklık zayıfladığı gün ise yoğun stres altında virüs uyanır ve zona hastalığı ortaya çıkar. Halk arasında gece yanığı ismiyle bilinir. Şiddetli ağrılara yol açan bir hastalıktır.

Zona Bulaşıcı Bir Hastalık mı?

Zona nasıl bir hastalıktır diye merak edenlerin aklında olan sorulardan biri de bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığıdır. Zona bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak zonaya bağlı ortaya çıkan yaralara temas eden kişiler bu hastalık zona olarak değil de suçiçeği geçirmediyse bu hastalığı geçirebilirler. Suçiçeği geçiren ya da aşısını olan kişiler için zona bulaşıcı bir hastalık olmaktan çıkar. Yani ülkemizin neredeyse tamamı çocukken bu hastalığı geçirmiştir. Bu yüzden zaten vücudunda zonaya ait virüs bulunur. hamilelik sürecinde de ortaya çıkabilen zona hastalığı çocuğa bir etki etmez. Hastalığın tuttuğu alanlar çok önemli olur. Mesela göz çevresinde çıkan zona; görme sorunu, kulak etrafında çıkan zona ise sinir tutulumuna bağlı işitme kayıplarına yol açabilir.

Zona nasıl bir hastalıktır
Zona nasıl bir hastalıktır

Zona Tanısı Nasıl Konur?

Zona nasıl bir hastalıktır sorusunun yanında tanısının nasıl konduğu da önemlidir. Bu hastalık dermatolojik muayenelerde ortaya çıkar. Ağrılı, gruplaşmış, içi su dolu kesecikler sayesinde tanı ortaya çıkabilir. Zonanın en sıkıntı yaratan durumu ağrıdır. Ağrı ve döküntülerin kontrolü tedavinin erken başlaması için önemlidir. Döküntüler ortaya çıktığı zaman ilk 96 saat içinde yapılan tedavi döküntü, ağrının şiddeti ve zonanın uzun dönem etkilerini görülür şekilde azaltacaktır.

Tedavinin esası ise ağızdan antiviral verilmesiyle ortaya çıkar. B vitamini, hastalıktan sonra ortaya çıkacak ağrıları önler. Vücut direncini arttıran vitamin desteği de takviye olabilir. Ağrının da tedavisi esnasında kontrol altına alınması önemlidir. Hastalar bol su içmeli, sağlıklı beslenmeli ve bol bol dinlenmelidir.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir