Zona Tedavisi
Zona Tedavisi

Zona Tedavisi Nasıl Yapılır?

Posted on

Zona deride kaşınma, yanma ve döküntülerle birlikte ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın belirtilerinin azaltılabilmesi için zona tedavisi vakit kaybetmeden uygulanmalıdır. Çoğunlukla orta yaş grubunda görülen zona hastalığı çocuklarda ve yaşlılarda da görülebilmektedir. Çocuklarda ve yaşlılarda ortaya çıktığında daha fazla dikkat edilmeli ve hemen kontrol altına alınmalıdır.

Herpes zoster virüsü nedeniyle ortaya çıkan zona halk arasında gece yanığı olarak bilinmektedir. Zona hastalığı genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülür. Özellikle stres ve üzüntü bu hastalığı tetiklemektedir.

Bu yazımızda zona tedavisi nasıl yapılır, zona hastalığı nasıl geçer ve zonaya ne iyi gelir sorularına cevap vereceğiz.

Zona Hastalığı Nedir?

Herpes Zoster
Herpes Zoster

Zona çocukluk döneminde geçirilen suçiçeği hastalığına bağlı olarak görülmektedir. Suçiçeğine neden olan verisella zoster virüsü hastalığın iyileşmesiyle birlikte uyku moduna geçer. İlerleyen dönemlerde kişinin bağışıklık sistemi zayıfladığında ise ortaya çıkar.

Zona hastalığına neden olan virüs suçiçeği geçirmemiş hastalarda bulaşıcı olabilmektedir. Fakat zona olarak değil suçiçeği olarak bulaşır. Suçiçeği geçiren kişilere bulaşma olasılığı ise yoktur.

Zona hastalığı kendini kızarıklık, kaşınma ve yanma ile belli eder. Ardından şiddetli ağılara neden olur. Zona hastalığı tedavisi genellikle 3-4 hafta sürmektedir. Zona sonucu yaşanan ağrıların geçmesi daha uzun süreler alabilmektedir. Bu kişilerin bir süre daha ağrı kesiciler kullanması uygun olacaktır. (1)

Zona Tedavisi ve İyileşme Süreci

Zona hastalığı önem verilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İhmal edilerek zona tedavisi başlamazsa çok daha ağrılı bir süreç geçirilebilir. Zona belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden uzman bir doktora gidilmelidir.

Zona hastalığı tedavisi ne kadar sürer?

Kısa sürede belirtilerini arttıran ve şiddetli ağrılara sebep olan zona hastalığı genellikle 3-4 haftada tedavi edilmektedir.

Zona tedavisi içi bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.

Zona hastalığı bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıktığından öncelikle bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Bu nedenle zona hastalığı tedavisi için B vitamini takviyesi önerilmektedir.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sağlıklı beslenme de önemlidir. Doktorunuzun tavsiyesiyle bir liste hazırlayabilir ve bunu uygulayabilirsiniz. Zona tedavisi döneminde günlük C vitamini ihtiyacı da ihmal edilmemelidir. C vitaminin fazlası vücuttan atıldığı için günlük olarak alınması gerekir.

Hastalık süresince bedeni yoran aktivitelerden uzak durulmalı ve kimyasal maddelerle temas edilmemelidir. Kozmetik ürünler, deterjanlar ve sentetik kumaşlar bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

Zona tedavisi için sakinleştirici çayların içilmesi tavsiye edilir. Bu dönemde oluşabilecek şiddetli ağrılar kişinin uyku düzenini tamamen bozar ve uykuya dalmasını engeller. Bu nedenle papatya, adaçayı, ısırgan otu ve melisa çayı içilmesi ağrıları azaltacağı gibi uykuya dalmayı da kolaylaştırır.

Zona hastalığı iyileşene kadar elma, lahana, badem, limon ve mısır tüketilmesi vücudun direnç kazanması için önemlidir. (2)

Zona Hastalığı Tedavisi ve Kullanılan İlaçlar

Zona Hastalığı Tedavisi
Zona Hastalığı Tedavisi

Zona tedavisi nedir ve nasıl yapılır diye araştıranlar öncelikle ilaçları merak etmektedir. Hastalığın tedavisinde birçok ilaç kullanılmakta olup, genel olarak uygulanan ilaçlardan ve kremlerden bahsedeceğiz.

Zona Tedavisi İlaçları

Zona hastalığı tedavisi birçok ilacın kullanıldığı bir süreçtir. Hastaya öncelikle anti-viral ve iltihap giderici ilaçlar verilir. Ardından ağrıların giderilmesi için ağrı kesiciler ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de B vitaminleri kullandırılır. Ayrıca derideki kaşıntı, yanma ve dökülmeler için de kremler uygulanmaktadır.

Zona hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlara biraz daha ayrıntılı bakalım.

Virüs Önleyici (Anti-viral) İlaçlar

Zona tedavisi hemen başlanması gereken bir süreçtir. Anti-viral ilaçlara ne kadar erken başlanırsa hastalığın tedavi süreci de aynı oranda azalacaktır.

Opioidler (Keskin Ağrı Kesiciler)

Zona hastalığının en kötü yanı şiddetli ağrılara neden olmasıdır. Bu ağrılar dayanılmaz hale gelebildiğinden çok şiddetli ağrı kesiciler kullanılabilir.

Trisiklik Antidepresan

Bu ilaçlar da zona ağrılarına iyi gelmektedir. Kullanıldığında zonanın kalıcı ağrılara neden olmasını engellediği de bilinmektedir.

Steroidler

Zona sonucu oluşan iltihaplanmaların giderilmesinde kullanılırlar. Bu ilaçlar ağrıların azalmasında etkilidir.

Doktor tarafından reçetelendirilecek ilaçlarda birçok faktöre dikkat edilmektedir. Doktor hastanın yaşına, sağlık durumuna, alerjilerine ve diğer hastalıklarına bakarak en uygun ilaçları yazacaktır. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamalısınız. (3)

Zona Hastalığının İyileşme Süreci ve Evde Bakım

Zona nasıl tedavi edilir diye araştırıyorsanız hangi ilaçların kullanıldığını öğrenmiş olmalısınız. Hastalığın tedavisinde sadece ilaç kullanımı önemli değildir. Zona hastalığı tedavisi evde de devam eden bir süreçtir. Evde yapılacak destekleyici tedaviler hastalığın daha kısa sürede atlatılmasını sağlar.

Zona hastalığına ne iyi gelir?

Zona tedavisi döneminde bolca dinlenmelisiniz. Vücut direncinizi zorlayacak aktivitelerden uzak durmalısınız. Dinlenerek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine de yardımcı olabilirsiniz. Zona hastalığı boyunca bol sıvı tüketilmesi de önemlidir. Kuru bir cilt daha fazla ağrı çekmenize neden olur. Cildinizin nemli kalması için de bol bol sıvı tüketmelisiniz.

Kızarıklık bulunan bölgeye soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Günlük duş alarak oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca zona bölgesini asla kaşımayın. Tırnaklarınızın kesilmiş ve temiz olması enfeksiyon kapma ihtimalini de azaltır.

Ağrılarınızın şiddetlendiği dönemlerde reçetesiz ağrı kesiciler kullanın.

Zona Hastalığı Neden Olur?

Zona hastalığı tedavisi ve iyileşme süreci hakkında bilgi verdik. Peki, bu zona hastalığı neden olur? Zona hastalığı belirtileri nelerdir? Zona hastalığından korunmak mümkün mü? Bu sorulara da yanıt vererek zona hakkındaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldıralım.

Zona nedir konusunu yazımızın başında işlemiş ve suçiçeğine neden olan virüsten kaynaklı olduğunu belirtmiştik. Zonanın neden ortaya çıktığına gelecek olursak, öncelikle bağışıklık sisteminden bahsetmemiz gerekir. Bu hastalık bağışıklık sisteminin zayıfladığı dönemleri kollar ve fırsatını yakaladığında da ortaya çıkar. Birçok hastanın stres, üzüntü ve depresyon yaşadığı dönemlerde bu hastalıkla karşılaştığı görülmüştür. Yani gece yanığı vücudunuzun zayıf düşmesini bekliyor ve fırsatı en iyi şekilde değerlendiriyor.

Zona Belirtileri Nelerdir?

Zona hastalığında belirtilerin erken teşhis edilmesi, hastalık sürecinin uzamaması için önemlidir. Zona tedavisi erkenden başladığında hastalığın kalıcı etki göstermediği de belirtilmektedir. Zona hastalığı basit bir cilt hastalığı değildir. Bu nedenle ilk belirtilerle birlikte doktora başvurulmalıdır.

Zona hastalığının ilk belirtileri deride kaşıntı, kızarıklık ve yanmadır. Ayrıca bu belirtilerle birlikte ateş de görülebilir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte şiddetli ağrılar görülür ve kızaran bölgede su dolu baloncuklar oluşur. Zona hastalığı bölgeseldir. Vücudun tamamını kaplamaz. Yalnızca bir bölgede ortaya çıkar ve iyileşene kadar yayılma göstermez.

Zona hastalığı bulaşıcı değildir. Daha önce suçiçeği geçiren kişilere hiçbir şekilde bulaşamaz. Fakat suçiçeği geçirmeyenlere suçiçeği hastalığı olarak bulaşır. Zona şeklinde bulaşma ihtimali yoktur.

Zona Hastalığından Korunmak Mümkün mü?

Zona genellikle orta yaşlı kişilerde görülse de yaşlı ve çocukları da etkileyebilmektedir. Yaşlı ve çocuklara bulaştığında hemen tedavi edilmesi ve kontrol altına alınması önemlidir. Bilindiği üzere çocukların ve yaşlıların bağışıklık sistemi daha güçsüzdür. Hastalık hemen teşhis edilip tedaviye başlanmazsa süreç uzayabilir ve kalıcı etkiler gösterebilir.

Zona hastalığı Herpes zoster virüsü nedeniyle oluşmaktadır. Daha özel manada bakacaksak suçiçeğine neden olan verisella zoster virüsü vücutta kalarak pasif hale gelir. Bu nedenle virüs ülkemizde ve dünyada milyonlarca kişi tarafından taşınmaktadır. Suçiçeği geçirmeyenlerin sayısı geçirenlere göre daha azdır.

Bu virüsün taşınması hastalığın oluşması için yeterli değildir. Virüs vücudun zayıf anını yakalamadıkça aktif hale gelmez. Bu nedenle vücudun dirençli olması önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması zona hastalığının ortaya çıkmasını engeller.

Zona hastalığından korunmak için stres, üzüntü ve depresyon durumlarından uzak durmak da önemlidir. Bu haller bağışıklığı büyük oranda düşürmekte ve birçok hastalığa kapı aralamaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren meyvelerin ve sebzelerin tüketilmesi, günlük C vitamini alınması ve sağlıklı beslenilmesi zona hastalığı karşısında kalkan vazifesi görür. (4)

Zona tedavisi hakkında sizleri bilgilendirdiğimiz yazının sonuna geldik. Sormak istediklerinizi yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir