zona tekrar eder mi
zona tekrar eder mi

Zona Tekrarlar mı?

Posted on

Suçiçeği virüsünün vücutta tekrar aktif olarak meydana getirdiği hastalıklar arasında yer alan zona, şiddetli ağrılar ve döküntüler şeklinde kendisini belli eden bir sinir ucu hastalığıdır. Daha önce zona hastalığına yakalanmış ve tedavi olmuş birçok insan, hastalığın görüldüğü bölgede ağrı hissettiğinde, zona tekrarlar mı? sorusunu sormaktadır.

Bu sorunun cevabı ve zona hastalığı hakkında detaylı bilgileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zona Tekrar Eder mi?

Zona tekrarlar mı? sorusuna peşin bir cevap verecek olursak, zonanın tedavi edilmesine rağmen tekrarlama olasılığı bulunmaktadır. Tedavi edilse dahi farklı nedenlerle yeniden ortaya çıkmasındaki en büyük neden, yukarıda da bahsettiğimiz gibi suçiçeği hastalığına neden olan virüsün yok edilmeyip pasif halde beklemesinden kaynaklanmaktadır. Zona virüsünü aktif eden nedenler kısmında bahsedeceğimiz nedenlerden dolayı virüs tekrar aktif olarak, zona hastalığına sebebiyet verebilmektedir.

Zona Virüsünü Aktif Eden Nedenler

zona tekrarlar mı?
zona tekrarlar mı?

Zona virüsünü daha doğru bir tabirle suçiçeği virüsünü aktif eden nedenler, aşağıda verilmiştir. Bu nedenlerden dolayı aktif olan suçiçeği virüsü, daha önce zona tedavisi görmüş kimselerde de yeniden aktif olabilmektedir.

  • Kişinin bağışıklık sisteminin zayıflaması, suçiçeği virüsünü tekrar aktif hale getirebilmektedir.
  • Streste, virüsün aktif olması için önemli bir etkendir. Her strese maruz kalan kişide aktif olmasa da, stres virüsün aktif olmasına neden olabilmektedir.
  • Farklı hastalıklar nedeniyle, virüsün yeniden aktif olması mümkündür.
  • Sağlıksız ve düzensiz beslenme de, virüsün yeniden aktif olma ihtimalini artırmaktadır.

Zona Bulaşıcı mı?

Zona tekrarlar mı? sorusuna cevap verdikten sonra, hastalıkla ilgili en fazla sorulan sorulardan birisi olan zona bulaşıcı mı? sorusunun cevabını verelim.

Zona bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen, daha önce suçiçeği hastalığı geçirmemiş kişilerin zona yaralarına temas etmesi halinde, temas eden kişiye suçiçeği olarak geçmesine neden olmaktadır. Yani açık zona yarasına temas eden kişi, bu temas neticesinde suçiçeği hastalığına yakalanabilmektedir.

Kişinin daha önceden suçiçeği hastalığı geçirdiyse, zona yarasına temas etse dahi tekrardan suçiçeği geçirmemektedir.  Yani bu durumda, suçiçeği hastalığı zona nedeniyle bulaşıcı bir hastalık olmamaktadır.

Hamilelikte anne adayının zona hastalığına yakalanması da, bebeğe etki eden bir durum değildir.

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir