Zonaya iyi gelen bitkiler
Zonaya iyi gelen bitkiler

Zonaya ne iyi gelir?

Posted on

Deri üzerinde kabarcık gruplar ve ilerisinde döküntüler şeklinde ortaya çıkan viral enfeksiyonlar arasında yer alan zona hastalığı, şiddetli ağrılar şeklinde görülmekte ve genellikle vücudun üst kısımlarında yer almaktadır. Yazımızın devamında zonaya ne iyi gelir sorusunun cevapları yer almakta olup, hastalıkla ilgili bitkisel tedavi yöntemleri tavsiye edilmektedir.

 Zonaya ne iyi gelir?

Zonaya ne iyi gelir
Zonaya ne iyi gelir?

Yulaf ezmesi

Yatıştırıcı özelliği sayesinde zona hastalığının neden olduğu kaşıntı, ağrı ve tahrişi hafifleten yulaf ezmesi, zonaya iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır.

İki su bardağı yulaf ezmesini küvetin içerisine döküp, elinizle iyice karıştırın. Daha sonra küvetin içerisine girerek, 15 dakika kadar bekleyin. Bu uygulama zona hastalığı nedeniyle ortaya çıkan şiddetli ağrı, kaşıntı ve tahrişe iyi gelmektedir.

Yulaf ezmesi ile yapılabilecek bir diğer yöntem de, bir fincan toz yulafın su ile karıştırılarak hamur haline getirilmesi ile uygulanır. Bu karışım sonrasında elde edilen hamur kıvamındaki yulaf ezmesini, hastalığının görüldüğü bölgelere uygulayarak, kuruyana kadar bekleyin. Yulaf ezmesi kuruduktan sonra, ılık su ile bölgeyi temizleyiniz. Birkaç kez tekrarlandığında, zonanın neden olduğu ağrıların hafiflediğini göreceksiniz.

Elma sirkesi

Zonaya ne iyi gelir sorusuna vereceğimiz cevaplardan birisi de, elma sirkesi uygulamasıdır. Zonanın görüldüğü bölgelerde kaşıntıyı engellediği gibi, ağrıların hafiflemesine de yardımcı olmaktadır.

Doğal bir dezenfeksiyon özelliğine sahip elma sirkesi, hastalığın iyileşme sürecinde hızlandırmaktadır. Yarım bardak elma sirkesi ve yarım bardak su karıştırılarak, bir pamuk yardımıyla bölgeye uygulanır. Bu uygulamanın her gün tekrar edilmesi halinde, zona hastalığının iyileşme sürecini hızlandırdığını görebilirsiniz.

Ayrıca bir bardak sıcak suyun içerisine bir damla bal ve bir çay kaşığı elma sirkesini karıştırarak haftada birkaç kez içtiğinizde, hastalık üzerinde etkili olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Aloe vera

Serinletici ve yatıştırıcı etkisi sayesinde, birçok hastalığının bitkisel tedavisinde kullanılan aloe vera jeli, zonaya iyi gelen bitkiler arasında yer almaktadır. Taze çıkarılmış aloe vera jelini, hafifçe ovalar şekilde zona rahatsızlığının görüldüğü bölgeye sürün. Ortalama yarım saat kadar bekledikten sonra, ılık su ile temizleyin. Aloe vera jelinin günde en az 1 defa uygulanması halinde, kaşıntı ve ağrılarınızın büyük ölçüde hafiflediğini hissedebilirsiniz.

Meyan kökü

Zonaya ne iyi gelir sorusunun en önemli cevaplarından birisi de, meyan kökü ile bitkisel tedavi yöntemidir. Antiviral özelliklere sahip meyan kökü  düzenli bir şekilde uygulandığında, zona hastalığına oldukça iyi gelmektedir.

Bir çay bardağı meyan kökü tozunu hamur halini alıncaya kadar su ile karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz bu hamuru, zona rahatsızlığının görüldüğü bölgeye sürerek kurumasını bekleyin. Meyan kökü kuruduktan sonra ılık su ile, bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Meyan kökü uygulamasını haftada birkaç defa olacak şekilde sürekli uyguladığınızda, zona rahatsızlığına karşı etkili bir sonuç olduğunu görebilirsiniz.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi, zona hastalığı tedavisinde de kullanılmaktadır.

5 diş sarımsağı ezerek, hamur haline getiriniz. Daha sonra sarımsağın içine birkaç damla su ve bal damlatarak iyice karıştırınız. Elde ettiğiniz bu macunu rahatsızlığın görüldüğü bölgeye sürerek, yaklaşık 5 dakika bekleyin. 5 dakikanın ardından işlemi sonlandırarak, ılık su ile temizleyin. Sarımsağın keskin etkisinin bölgeyi tahriş etmemesi için,  5 dakikadan fazla rahatsızlığın olduğu bölgede tutmamaya dikkat edilmesi gerekir.

Vücutta karıncalanma, uyuşma, yanma ve ağrı şeklinde belirtiler gösteren zona hastalığı, geçmişte suçiçeği hastalığına yakalanmış kişilerde daha fazla görülmektedir. Hatta zona hastalığına, su çiçeği virüsü neden olmaktadır. Tedavisi yapılmış olsa dahi, suçiçeği virüsü vücutta pasif hale gelmektedir. Daha sonra bazı etkenler ile birleşerek tekrardan aktif hale gelen suçiçeği virüsü, zona hastalığını meydana getirmektedir. Zona hastalığı belirtileri görüldükten sonra, mutlaka doktora gidip detaylı bir muayene sonucunda, kısa sürede tedaviye başlanmalıdır. Toplu halde küçük su kabarcıkları şeklinde görülen ve kendisini yukarıda bahsettiğimiz uyuşma , yanma, ağrılar, karıncalanma ve kabuklanma gibi belirtilerle belli eden zona hastalığı, tedavi edilmediği zaman farklı komplikasyonlara neden olmaktadır. (1)

Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir